Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zgłosił się J.D, 37-letni mężczyzna z historią zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. W 1996 r. Rejonowa Komisja Lekarska w Kępnie przyznała mu kategorię zdrowia „E", stwierdzając trwałą i całkowitą niezdolność do czynność służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Stanowiące przyczynę takiego orzeczenia zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, dzięki podjętemu leczeniu zostały obecnie całkowicie wyleczone. W 2008 r. mężczyzna podjął decyzję o ubieganiu się o przyjęciu do służby w Policji. W odpowiedzi Kierownik Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu poinformował, że J.D. jako osoba, której przyznano kategorię zdrowia „E" nie spełnia formalnych wymogów do ubiegania się o przyjęcie w szeregi Policji.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przekazała tę sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. Jak zauważono w piśmie do RPO, mimo dwukrotnego weryfikowania przydatności fizycznej kandydata do służby w Policji, art. 28 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 3 ustawy o Policji, formułuje dodatkowy wymóg, a mianowicie, że mianowanie policjanta może nastąpić jedynie po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy.
W ocenie Fundacji, takie regulacje stwarzają „poważne ograniczenia w dostępie do służby w Policji dla osób, których dolegliwości będące podstawą nadania kategorii zdrowia E zostały usunięte". Jak czytamy w piśmie, na sytuację prawną tej grupy osób negatywnie oddziałują również przepisy ustawy o powszechnym obowiązku ochrony RP, które ograniczają możliwość wzruszenia przyznanej kategorii zdrowia E jedynie do przypadków wydania orzeczenia o zdolności do czynności służbowej z naruszeniem przepisów prawa.
Zdaniem HFPC, wykluczenie z procesu rekrutacyjnego do służby w Policji osób z orzeczoną kategorią E, których obecny stan zdrowia pozwala na pozytywne ukończenie testu sprawności fizycznej i uzyskanie orzeczenia Komisji Lekarskiej o zdolności do służby nie jest obiektywnie uzasadnione i rodzi podejrzenie dyskryminacji ze względu na występujące w przeszłości dolegliwości zdrowotne.