Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. Jego wątpliwości wzbudziła ustawa o Służbie Celnej.
Jeżeli postępowanie karne wobec celnika zostało umorzone, przywraca się go do służby na poprzednich warunkach. Nie zawsze jednak. Przywrócenie jest możliwe, gdy postępowanie umorzono, bo czynu nie popełniono, nie ma dowodów, czy nie nosi znamion czynu zabronionego bądź nastąpiło przedawnienie karalności.
W rozpatrywanej przez sąd sprawie celnicy domagali się przywrócenia do służby, bo postępowanie przeciwko nim umorzono ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu. Do pracy nie wrócili, ponieważ nie pozwala na to ustawa o Służbie Celnej.
W ocenie sądu może być ona sprzeczna z zasadą równości obywateli wobec prawa. Funkcjonariusz, który nie popełni przestępstwa, nie ma bowiem uprawnień przysługujących funkcjonariuszowi, który jest sprawcą czynu zabronionego, ale nie może być ukarany ze względu na upływ czasu.
Takie regulacje naruszają także zasadę domniemania niewinności. Tylko skazany prawomocnym wyrokiem może być bowiem traktowany jako osoba, która popełniła czyn zabroniony.