Wyłącznie badania ze wskazań życiowych dla pacjentów w stanie ciężkim czy przywożonych do izby przyjęć wykonuje od poniedziałku laboratorium Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Wszystko przez rozpoczęty w poniedziałek protest diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy masowo biorą zwolnienia dla poratowania zdrowia.
Podobną absencję jak w Poznaniu odnotowano w laboratoriach kilkudziesięciu placówek w regionie (np. w Gnieźnie do pracy przyszło 50 proc. personelu laboratorium). Jak się dowiedzieliśmy, może to zmusić lekarzy do odwoływania zabiegów planowych.
Czytaj także: Dodatkowe pieniądze dla szpitali na podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów
– Podobna sytuacja jest w wielu miejscach kraju, a w kolejnych dniach do protestu mają się przyłączać następne laboratoria – mówi Matylda Kłudkowska, przewodnicząca organizacji związkowej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Dodaje, że dziś trudno oszacować, ile laboratorium włączy się do akcji. – Sądząc po determinacji środowiska, można przypuszczać, że będzie ich dużo. Pracownicy laboratoriów są rozgoryczeni brakiem obiecanych przez ministra podwyżek, specjalizacji finansowanych z budżetu państwa, urlopów szkoleniowych. Wszystko miało być gwarantowane ustawą, która była gotowa od listopada zeszłego roku – dodaje Kłudkowska.
Czytaj także: