Nie każdy katecheta dostanie etat

Dyrektor szkoły czy przedszkola nie może zatrudnić dowolnego nauczyciela religii, który legitymuje się odpowiednim wykształceniem. Konieczne jest imienne skierowanie władz kościelnych.

Publikacja: 14.12.2022 21:06

Nie każdy katecheta dostanie etat

Foto: Adobe Stock

Zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli wprowadzone ustawą z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw objęły również nauczycieli religii i katechetów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach. Zniknęli nauczyciele religii stażyści i kontraktowi. Pojawili się – zatrudniani na nowych zasadach – nauczyciele początkujący.

Nowe przepisy prawa sprawiły również, że rodzaj umowy o pracę zawieranej z nauczycielem religii / katechetą zależy od tego, czy posiada on stopień. Rozwiązania prawne i  organizacyjne w tym obszarze były jasno określone i niezmienne. To niewątpliwie wpływało na ich powszechną znajomość wśród kadry zarządzającej publicznych przedszkoli i szkół, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych prowadzących naukę religii w ramach systemu oświaty, organów prowadzących.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność