VAT a opłaty za przedszkole ponad limit

Pobierając opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach ponad limit godzin i za obiady w stołówkach szkolnych samorząd realizuje zadania z zakresu edukacji publicznej.

Publikacja: 11.04.2018 05:50

VAT a opłaty za przedszkole ponad limit

Foto: Fotolia.com

Miasto jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i od 1 stycznia 2017 r. rozlicza podatek wspólnie ze swoimi jednostkami budżetowymi. Wśród nich są te, które realizują zadania własne z zakresu edukacji publicznej, czyli m.in. przedszkola i szkoły. Za pośrednictwem przedszkoli miasto pobiera od rodziców lub opiekunów prawnych dzieci opłaty za pobyt i wyżywienie. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej w przedszkolach prowadzonych przez miasto zapewnia się bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę przez pięć godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, zgodnie z arkuszem organizacyjnym danego przedszkola. Za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci w wieku do lat pięciu w czasie przekraczającym pięciogodzinny wymiar zajęć, pobierana jest opłata za pobyt: 1 zł za godzinę. Miasto zorganizowało stołówki w szkołach. Do opłat wnoszonych za posiłki nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od nich oraz kosztów utrzymania stołówki. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą opłaty za wyżywienie w równowartości kosztów surowca zużytego do przygotowania posiłku (tzw. wkład do kotła).

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama