Błąd w prasowym komunikacie unieważnił uchwałę rady

Obowiązkiem wójta jest podać do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości gminy przeznaczonych do dzierżawy

Publikacja: 13.02.2012 07:40

Obwieszczenie wójta powinno nastąpić poprzez wywieszenie dokumentu w siedzibie urzędu

Obwieszczenie wójta powinno nastąpić poprzez wywieszenie dokumentu w siedzibie urzędu

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Wymaga tego ustawa o gospodarce nieruchomościami. Obwieszczenie wójta w tej sprawie powinno nastąpić poprzez wywieszenie tego wykazu w siedzibie urzędu (ma być dostępny przez co najmniej 21 dni). Informacja o jego wywieszeniu powinna zaś zostać opublikowana w prasie lokalnej oraz na stronach internetowych właściwego urzędu gminy (art. 35 ust. 1 ustawy).

Nieopublikowanie stosownego ogłoszenia w prasie lokalnej, a także opublikowanie takiego ogłoszenia, ale o błędnej treści, stanowi naruszenie art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ nie zostaje w ten sposób zapewniona jawność postępowania w gospodarowaniu nieruchomościami gminnymi. A to może mieć wpływ na ważność uchwały rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości.

Do takich wniosków doszedł wojewoda świętokrzyski badający uchwałę Rady Miejskiej w Sędziszowie (sygnatura akt PNK.I.41430.21.2012).

W akcie tym rada wyraziła zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy na wydzierżawienie składowiska odpadów komunalnych firmie prywatnej na 20 lat.

Badając okoliczności podjęcia tej uchwały,  wojewoda stwierdził, że komunikat opublikowany w prasie lokalnej dotyczył innego terenu.

Winien w tej sprawie był urzędnik, który zlecając publikację komunikatu, pomylił  jego treść.

Wojewoda stwierdził ponadto, że podejmując uchwałę, rada przekroczyła swoje uprawnienia i wkroczyła w kompetencje wójta poprzez określenie w jej treści wysokości miesięcznego czynszu za dzierżawę.

– Regułą jest, że szczegółowe warunki dzierżawy określa umowa cywilnoprawna zawarta przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z dzierżawcą – wyjaśnia Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyska. – Rada miejska nie jest uprawniona do ingerowania w treść tych umów.

W konsekwencji organ nadzoru stwierdził, że uchwała Rady Miejskiej w Sędziszowie podjęta została z istotnym naruszeniem prawa uzasadniającym stwierdzenie jej nieważności.

Czytaj także w serwisach:

Samorząd

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr