Wydane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzeczenie dotyczy likwidacji zespołu szkół, a więc jednostki organizacyjnej, które nie jest szkołą i nie może być w ten sposób traktowana (sygn. akt SA/PO 1026/12).
Choć utworzenie zespołu szkół niewątpliwie wpływa na poszczególne szkoły wchodzące w skład tej jednostki organizacyjnej – tracą one m.in. część swojej samodzielność, gdyż działają pod wspólnym kierownictwem dyrektora zespołu – to jednak w świetle art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, wskazującego, że połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej, uznać należy, że każda szkoła, działająca w ramach zespołu, stanowi odrębną placówkę oświatową.
Okoliczność powyższa niesie ze sobą daleko idące konsekwencję. Rozwiązanie zespołu szkół, o ile nie jest powiązane z jednoczesną zmianą zakresu działania szkół, które dotychczas wchodziły w jego skład nie stanowi „likwidacji szkoły" w rozumieniu art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty i nie wymaga zachowania określonej tam procedury. Likwidacja zespołu szkół powoduje jedynie, że poszczególne szkoły wchodzące w jej skład odzyskują samodzielność organizacyjną.
Uznanie, że likwidacja zespołu szkół nie może być wiązana z likwidacją szkoły, lecz jedynie ze zmianą organizacyjną zasad jej funkcjonowania ma również istotny wpływ na legitymacje skargową rodziców dzieci uczęszczających do szkół wchodzących w skład likwidowanego zespołu szkół. Likwidacja zespołu szkół nie wpływa bowiem bezpośrednio na sferę ich praw i obowiązków, a więc nie dotyczy ich interesu prawnego.
W uzasadnieniu do wydanego wyroku Sąd wyjaśnia, że podjęcie aktu o likwidacji zespołu szkół nie prowadzi do powstania sytuacji, w której szkoła, do której uczęszczają dzieci skarżących przestanie istnieć. Rozwiązanie zespołu szkół nie wpływa tym samym na ich sytuację, lecz dotyka jedynie sfery organizacyjnej związanej z zasadami zarządzania szkołami wchodzącymi w skład zespołu. Ta sfera dotyka wyłącznie interesu prawnego pomiotów realizujących zadania oświatowe, w tym jednostek samorządu terytorialnego, których zadaniem jest prowadzenie szkół wchodzącego w skład likwidowanego zespołu szkół.