WSA orzekając tak, potwierdził obawy prokuratora rejonowego, co do legalności niektórych zapisów uchwały rady miejskiej, w sprawie ustalenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia dziennego opiekuna oraz zasad jego ustalania.
Organ zaskarżył uchwałę w całości zarzucając jej istotne naruszenie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, poprzez wskazanie w niej konkretnej i stałej stawki wynagrodzenia dziennego opiekuna, zamiast określenia jego maksymalnej wysokości oraz wskazania konkretnej, stałej stawki wynagrodzenia opiekuna w przypadku objęcia opieką dziecka niepełnosprawnego. Zapis uchwały stanowił iż: „ustala się maksymalne wynagrodzenie dziennego opiekuna w wysokości trzech złotych za każda godzinę faktycznie sprawowanej opieki nad jednym dzieckiem".
Prokurator dopatrzył się również naruszenia ustawy o samorządzie gminnym, poprzez określenie czasu sprawowania opieki oraz terminu wypłacania wynagrodzenia, pomimo braku upoważnienia ustawowego w tym zakresie, podczas gdy kwestie te powinny zostać ustalone dopiero w umowie cywilnoprawnej, która jest zawierana pomiędzy opiekunem dziennym a gminą. Kwestionowane zapisy stanowiły, iż "dzienny opiekun sprawuje opiekę na dzieckiem wyłącznie w dni robocze"oraz "wynagrodzenie wypłacane jest miesięcznie w zależności od liczby dzieci faktycznie objętych opieką w miesiącu poprzedzającym wypłatę wynagrodzenia".
Zdaniem skrzącego rada uchwalając konkretną, a nie maksymalną wysokość wynagrodzenia dziennego opiekuna, wykroczyła poza kompetencje nadane jej przez ustawodawcę, gdyż norma kompetencyjna wyraźnie upoważnia wyłącznie do określenia maksymalnej wysokości wynagrodzenia opiekuna dziennego. Według prokuratora organ ma uprawnienie do wskazania górnego pułapu wynagrodzenia, przy czym ustawodawca nie wskazuje, czy ma to być maksymalna stawka godzinowa, dzienna czy miesięczna. Skoro rada ma określić wyłącznie wysokość maksymalną, to powinno być możliwe ustalenie konkretnej wysokości wynagrodzenia już na etapie zawierania umowy cywilnoprawnej, między dziennym opiekunem a wójtem gminy.
Prokurator zwrócił również uwagę , że rada wykroczyła poza delegację ustawową określając również czas wypłaty wynagrodzenia, a także czas sprawowania opieki przez dziennego opiekuna, co powinno również zostać zawarte i sprecyzowane w umowie.