Gminy nakaże właścicielowi dbać o estetykę elewacji

Elewacji nie mogą szpecić graffiti, a trawniki powinny być regularnie koszone

Aktualizacja: 26.12.2012 20:54 Publikacja: 20.12.2012 07:48

Na właścicieli nieruchomości gminy będą mogły nakładać nowy obowiązek: dbania o estetykę elewacji i

Na właścicieli nieruchomości gminy będą mogły nakładać nowy obowiązek: dbania o estetykę elewacji i otoczenia budynku.

Foto: www.sxc.hu

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była jednym z punktów ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt przewiduje przyznanie gminnym radom uprawnienia do określenia w regulaminie utrzymania czystości i porządku wymagań dotyczących estetycznego dbania o nieruchomości przez ich właścicieli. Chodzi w szczególności o obowiązek usuwania z elewacji i ścian szpecących budynki graffiti, ogłoszeń, plakatów bądź napisów.

Koszenie na koszt właściciela

Projekt zakłada również, że w regulaminie rada będzie mogła nałożyć na właścicieli nieruchomości obowiązek koszenia przydomowych trawników.

Istotne jest to, że określone przez gminną radę obowiązki dotyczące dbania o estetykę nieruchomości będą miały zastosowanie do wszystkich właścicieli. A więc nie tylko prywatnych posesji czy administratorów, czyli np. wspólnot mieszkaniowych. Obowiązek dbania o właściwą estetykę otoczenia spoczywać będzie także na takich podmiotach jak Polskie Koleje Państwowe.

Oporni właściciele, którzy nowym obowiązkom nie będą się chcieli podporządkować, nie mają co liczyć na pobłażliwość. Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika bowiem, że niewykonanie przez właściciela nieruchomości obowiązków wynikających z prawa miejscowego skutkuje tym, że wójt może wydać decyzję nakazującą ich realizację.

Co to oznacza w praktyce? Tyle że decyzja może zostać wykonana przymusowo, w drodze egzekucji administracyjnej. Możliwe będzie więc nałożenie na opornego grzywny „w celu przymuszenia". Wójt będzie mógł także postanowić o jej wykonaniu zastępczym. Oznacza to, że gmina, na koszt właściciela, skosi chwasty czy usunie szpecące elewację budynku napisy lub plakaty.

Poszanowanie praw

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie stanowi zbytniej ingerencji w prawo własności, które jest przecież dobrem chronionym konstytucyjnie.

Prawo własności można ograniczyć wyłącznie ustawą i tylko w sytuacji uzasadnionej

– Zadaniem gmin nie jest decydowanie o tym, co kto może robić ze swoją własnością. Władze lokalne powinny się raczej skupiać na łataniu dziurawych jezdni, a nie na pilnowaniu, aby właściciele nieruchomości kosili trawniki – mówi Mariusz Filipek, radca prawny z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński. – Moim zdaniem zaproponowana zmiana ingeruje w sposób i w stopniu nieuzasadnionym w chronione konstytucyjnie prawo własności. Jeżeli taka ustawa zostanie uchwalona, to powinna być zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego – dodaje.

– Mając na względzie intencje strony samorządowej, proponujemy, aby nałożenie na właścicieli nieruchomości obowiązku dbania o estetyczny wygląd posesji było fakultatywne – wyjaśnia Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. – Oznacza to, że jeżeli rada uzna za stosowne, to takie obowiązki będzie mogła wprowadzić – wyjaśnia wiceminister.

W rękach posłów

W ocenie Piotra Stycznia wprowadzenie takich postanowień do regulaminu powinno być przez radę uzasadnione interesem społeczności lokalnej bądź szczególnym (np. uzdrowiskowym) charakterem gminy.

– Projekt został już uzgodniony – informuje Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST. – Pozostaje jedynie kwestia, czy znajdzie się on w Sejmie jako inicjatywa rządowa czy jako poselska – podkreśla przewodniczący.

Zdaniem Michała Boniego, ministra administracji i cyfryzacji, projekt powinien trafić do Sejmu jako inicjatywa poselska.

– Nowelizacja ta to w końcu postulat samorządów – uzasadnia minister. – Przedstawię go władzom klubów koalicyjnych: Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – deklaruje.

Etap legislacyjny: po konsultacjach społecznych

Samorządy próbują, nadzór mityguje

Część gmin już obecnie próbuje nakładać na właścicieli nieruchomości określone obowiązki związane z troską o utrzymanie odpowiedniego, estetycznego wyglądu posesji. Postanowienia takie znalazły się np. w suwalskim regulaminie. Zapisano w nim, że właściciel ma obowiązek kosić trawniki i usuwać chwasty rosnące na posesji. Suwalski regulamin zakwestionował jednak wojewoda. Stwierdził, że tego typu postanowienia rada uchwaliła bez podstawy prawnej (sygn. N-II.4131.211.2012.DM). – Obowiązek uprzątania zanieczyszczeń ustawodawca ograniczył do tych części posesji, które służą do użytku publicznego (np. chodniki), nie zaś do terenu całej nieruchomości i z pewnością nie poprzez nakazanie właścicielom koszenia traw i chwastów – uzasadniał wojewoda.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach była jednym z punktów ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt przewiduje przyznanie gminnym radom uprawnienia do określenia w regulaminie utrzymania czystości i porządku wymagań dotyczących estetycznego dbania o nieruchomości przez ich właścicieli. Chodzi w szczególności o obowiązek usuwania z elewacji i ścian szpecących budynki graffiti, ogłoszeń, plakatów bądź napisów.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr