Celem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest, by środki odurzające lub substancje psychotropowe, które nawet w najmniejszych ilościach zawsze szkodzą zdrowiu, a niekiedy i życiu, nie były używane. Cel ten jest realizowany zarówno przez organy administracji państwowej, jak również jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności województwa i gminy.
[srodtytul]Penalizacja to nie wszystko[/srodtytul]
Przeciwdziałanie narkomanii realizuje się nie tylko poprzez przewidzianą w rozdz. 7 ustawy penalizację określonych zachowań, ale również, przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, gospodarczej, oświatowo-wychowawczej i zdrowotnej.
Art. 2 ust. 1 ustawy stanowi, że jej cel osiąga się w szczególności przez działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i zapobiegawczą. Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych oraz ograniczanie szkód społecznych i zdrowotnych. Przeciwdziałanie to również sprawowanie odpowiedniego nadzoru nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii, m.in. poprzez nadzór nad uprawami roślin zawierających niedozwolone substancje (np. mak czy konopie).
Ostatnim elementem wymienionym w tym przepisie jest zwalczanie niedozwolonego obrotu, wytwarzania, przetwarzania, przerobu i posiadania substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii.