Kampania społeczna zainicjowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej ma zmobilizować władze do opracowania i realizacji [link=http://www.mwi.pl/polskacyfrowa]Polski Cyfrowej Równych Szans[/link] - ogólnopolskiego programu edukacji cyfrowej dorosłych.
- Wiedza i umiejętności, jakie jeszcze kilkanaście lat temu umożliwiały realizację osobistych i społecznych potrzeb i ambicji - dziś okazują się daleko niewystarczające. Życie niesie nowe wyzwania technologiczne i organizacyjne. Podstawą sukcesu życiowego i zawodowego Polaków jest dziś rozumienie cyfrowego świata i właściwe mu kompetencje. – powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, pomysłodawca akcji.
- Coraz częściej barierą w dostępie do Internetu nie są przyczyny ekonomiczne, ale psychologiczne i kompetencyjne. Nadal bardzo duży odsetek Polaków, szczególnie po 50. roku życia, nie korzysta z sieci ponieważ nie ma odpowiednich umiejętności i co gorsza – nie widzi takiej potrzeby. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie nowoczesnych technologii – powiedział Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Inicjatywę zapoczątkowała w czerwcu 2010r. grupa ogólnopolskich organizacji pozarządowych oraz koalicji programowych, które podpisały memoriał Polska Cyfrowa Równych Szans. Wśród sygnatariuszy znalazły się: Polskie Towarzystwo Informatyczne, Fundacja Wspomagania Wsi, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), Koalicja na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (KRESI), Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Stowarzyszenie Praktyków Zarządzania Wiedzą, Komisja Business Centre Club (BCC) ds. Informatyki, Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Koalicja na rzecz Otwartych Standardów (KROS)
Spot z udziałem prof. Danuty Hübner stanowi kolejną odsłonę akcji, w którą zaangażowali się wybitni przedstawiciele polskiego życia naukowego, społecznego oraz publicznego. Do tej pory ukazały się klipy z udziałem dr. Włodzimierza Cimoszewicza – senatora, b. premiera RP, prof. Michała Kleibera - prezesa Polskiej Akademii Nauk, pierwszego ministra ds. informatyzacji. Następny spot to film z udziałem Jerzego Koźmińskiego, prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, b. ambasadora RP w USA. Wszystkie te osoby sygnowały apel do władz publicznych i podjęły się roli „Ambasadorów Polski Cyfrowej Równych Szans”.