- Do tej pory Ministerstwo Edukacji Narodowej miało dość ograniczone kierownictwo. To sprawiało sporo problemów w organizacji pracy, jest bardzo wiele zespołów w których ministrowie mają obowiązek pracować. Poza tym uważamy, że funkcja wychowawcza szkoły powinna być uwypuklona. Uznaliśmy więc, że warto powołać nowego pełnomocnika – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Piontkowski.
Jak tłumaczył nowa wiceminister będzie odpowiadała za wsparcie rodzin w zakresie wychowania, a także za poprawę bezpieczeństwa w szkołach i przeciwdziałaniem przemocy rówieśniczej.
Czytaj także: NIK o reformie edukacji: nierzetelnie przygotowana i wdrożona
Iwona Michałek jest nauczycielka biologii. Była także pracownikiem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – jako wizytator, wicekurator i p.o. kuratora oświaty. Pełniła także funkcję rzecznika praw ucznia w województwie kujawsko-pomorskim oraz edukatora w zakresie przestrzegania praw ucznia i dziecka, a także koordynatora regionalnego Ośrodka Edukacji w Warszawie ds. edukacji o Holocauście i tolerancji.
Problem jednak w tym, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, nowa wiceszefowa MEN nie była w stanie powiedzieć, czym konkretnie będzie się zajmowała, w jaki sposób zamierza przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oraz na czym ma polegać współpraca szkoły z rodzina. Choć jak zapewniała „ma wiele swoich spostrzeżeń".