Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.

Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.

Szef IBE: Polska szkoła choruje nie na testozę, ale na ocenozę

W dzisiejszych czasach założenie, że uczeń sam wykonuje pracę domową, jest już nieaktualne. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach sztucznej inteligencji – mówi dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska Damą Orderu Uśmiechu

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek została uhonorowana Międzynarodowym Orderem Uśmiechu. To jedyne odznaczenie na świecie to jest przyznawane na wniosek dzieci.

Sondaż: Pigułka „dzień po” dla nastolatek dzieli Polaków jak sprawa aborcji

Ponad połowa Polaków nie zgadza się z tym, że pigułka „dzień po” powinna być sprzedawana osobom w wieku 15–18 lat za wiedzą rodziców lub opiekunów.

WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie.

Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany

Do grupy osób uprawnionych do wystawiania recept na pigułki „dzień po” mają dołączyć także położne – zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

Współautorka projektu aborcyjnego KO: Mamy prawo do bezpiecznej aborcji

Prawa w świeckim państwie nie można ustanawiać, kierując się własnym światopoglądem – mówi Monika Rosa, współautorka projektu aborcyjnego Koalicji Obywatelskiej.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Prawo do aborcji nie równa się obowiązkowi jej przeprowadzenia

Kobieta powinna mieć prawo do decydowania o własnym życiu i zdrowiu. Zagwarantowanie jej dostępu do aborcji nie oznacza automatycznie, że się na nią zdecyduje. Nawet gdy dziecko będzie śmiertelnie chore.

Walka o dusze młodych Polaków. Jak Barbara Nowacka chce mobilizować wyborców?

Młodzi Polacy to elektorat Koalicji Obywatelskiej. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej zrobi wszystko, żeby zachęcić do chodzenia na wybory. Ministra Barbara Nowacka już zapowiada wychowanie obywatelskie.

Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?

Ograniczenie liczby lekcji religii to ryzyko, że katecheci stracą pracę. Ale samorządy zaoszczędzą też sporo pieniędzy.