Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Umarł HiT, niech żyje HiT! Czyli wychowanie patriotyczne według PSL

Trudno wyczuć, w jaki sposób Władysław Kosiniak-Kamysz będzie chciał kształtować w młodych ludziach postawy patriotyczne. Ale po ośmiu latach rządów PiS taka zapowiedź PSL musi wzbudzać niepokój.

Leszek Miller: Sprawa Romanowskiego? Mogło dojść do prawniczego sabotażu

Na poszczególnych szczeblach w prokuraturze jest wielu nominatów z ręki pana Ziobry. Na ich lojalność liczyć nie można – mówi Leszek Miller, polityk, były premier, były europoseł.

Patriotyzm po polsku. Czym jest polskość w XXI wieku?

Zdecydowana większość Polaków myśli o swoim kraju ciepło tylko wtedy, gdy dzieje się w nim dobrze.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Czym różni się Jarosław Kaczyński od Janusza Korczaka?

Tematy związane z aborcją może nie są odpowiednie dla dziesięcioletniego dziecka. Ale to nie powód, by podchodzące z pytaniem dziecko polityk traktował obcesowo.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Debata o aborcji przewidywalna do bólu

O wyniku głosowania nad projektem ustawy dekryminalizującym pomoc w aborcji zdecydują posłowie PSL i to, czy ktoś „przypadkowo” nie zatrzaśnie się w łazience. To i tak para w gwizdek, bo prezydent zadeklarował, że ustawy nie podpisze.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B

Uchwalenie pierwszych zmian aborcyjnych, mimo niechęci prezydenta, ma być sygnałem, że koalicja wywiązuje się z obietnic przedwyborczych.

Matura 2024: Łatwa podstawa, trudne rozszerzenia

Matura podstawowa poszła zdającym dobrze. Gorsze wyniki niż przed rokiem były na egzaminach na poziomie rozszerzonym.

Rząd powalczy z nadmiernym spożyciem alkoholu? Jest kilka rozwiązań

Nocna prohibicja w Warszawie to jeden ze sposobów na ograniczenie dostępu do alkoholu w Polsce. Swoje pomysły ma też resort zdrowia.

Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu

Na stację benzynową po alkohol idą ci, którzy w środku nocy bez tej flaszki nie mogą się obejść - mówi Łukasz Tchórzewski, terapeuta uzależnień, influencer Alkoholik z TikToka, autor książki "Nie pij dziś".

Szczęśliwy jak Fin

Państwo, zdają się myśleć Finowie, jest po to, by pomóc zorganizować wygodne i spokojne życie. I wierzą, że tak się właśnie dzieje.