Nowa KRS: prawnicy buntują się i rezygnują z awansów

Po załatwieniu pierwszych formalności nowa Krajowa Rada Sądownictwa przystąpiła do prac merytorycznych. Pierwsze koty za płoty. Uchwały mniej lub bardziej udane i przewidywalne zgrabnie przechodziły już w pierwszych głosowaniach. Aż przyszedł czas na wnioski personalne. Wiesław Johann, wiceprzewodniczący, cierpliwie wyczytywał kolejne nazwiska: sędziów, radców prawnych, adwokatów, asystentów i referendarzy sądowych, którzy zrezygnowali z ubiegania się o awans do sądu.

Publikacja: 23.06.2018 12:41

Nowa KRS: prawnicy buntują się i rezygnują z awansów

Foto: Fotolia

W sumie Rada umorzyła postępowania nominacyjne wobec 21 osób. Żadna z nich nie podała powodu rezygnacji. Pojawiły się więc domysły, dlaczego nagle tak duża grupa kandydatów postanowiła zrezygnować z marzeń o zawodowym awansie. Odpowiedź była jedna: zniechęciła ich atmosfera wokół wymiaru sprawiedliwości, a głównie zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, przed której obliczem musieliby stanąć.

Sędziowie sceptycznie oceniający nową Radę nie mają wątpliwości, że o to właśnie poszło. Twierdzą, że nie chodzi tylko o poważne wątpliwości co do konstytucyjności Rady. Głównym problemem jest, co się stanie z osobami, które awansowały po pozytywnej opinii Rady, bo kiedyś może się okazać niekonstytucyjna. Nic dziwnego, że są tacy kandydaci, którzy przełkną niższą pensję i prestiż, ale będą spać spokojnie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama