Reklama
Rozwiń

Granice swobody wypowiedzi sędziów

Aktywizm sędziowski – obowiązek czy nadużycie, o tym w piątek dyskutowali paneliści i uczestnicy debaty zorganizowanej w Warszawie.

Publikacja: 15.10.2018 08:22

Granice swobody wypowiedzi sędziów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Konferencja zorganizowana z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych zgromadziła liczne grono sędziów – głównie sądów administracyjnych – oraz przedstawicieli zawodów związanych z wymiarem sprawiedliwości.

Moderatorem panelu dyskusyjnego był prof. Zbigniew Kmieciak, wieloletni sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, dziś w stanie spoczynku. Osią dyskusji miała być odpowiedź na pytanie o granice wypowiedzi sędziów i zakres jej swobody. Z tym trudnym i wielowymiarowym problem zmierzyli się wybitni paneliści: prof. Ewa Łętowska, prof. Mirosław Wyrzykowski, prof. Marcin Matczak, były prezes Trybunału Konstytucyjnego dr Bohdan Zdziennicki oraz zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk. Jak zauważyła w słowie wstępnym sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych, w debacie publicznej coraz częściej pojawia się pytanie o rolę sędziego. Czy ma on być wyłącznie ustami ustawy trzymającym się ściśle ram prawa, nawet jeśli jego zdaniem jest ono niesłuszne lub nieracjonalne. Czy też rolą sędziego powinno być skorygowanie istniejących przepisów w drodze wykładni, a nawet niekiedy ustanowienie innych reguł.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono