Trybunał w Luksemburgu przyznał w czwartek, że wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczące sędziowskiego systemu dyscyplinarnego są niedopuszczalne. Chodziło o obawy sędziów, że jeśli podejmą inne decyzje, niż chce prokuratura, mogą narazić się na sankcje dyscyplinarne. Argument: upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa i rzecznicy dyscyplinarni.
TSUE uznał, że sprawy te nie mają żadnego związku z prawem UE. Taką argumentację przedstawiał polski rząd.
Wyrok będzie zapewne kubłem zimnej wody dla sędziów, którzy wykorzystują pytania prejudycjalne w konflikcie z władzą polityczną. Nie zamyka to jednak sporu o praworządność. W kolejce czeka sprawa ze skargi Komisji Europejskiej dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
TSUE pracuje mimo epidemii. Trudno jednak oczekiwać, że kiedy zaraza minie, sprawy praworządności wciąż będą dla władz UE priorytetowe. Ważniejsze się stanie podnoszenie gospodarki i ratowanie rynku pracy. Również w Polsce szaleństwem byłoby czynienie teraz, wzorem lat poprzednich, konfliktu o sądy tematem politycznym i społecznym numer jeden. Rząd będzie musiał zmierzyć się z realnymi, a nie abstrakcyjnymi dla obywateli problemami. Agresywne działania wobec wymiaru sprawiedliwości to już przeszłość.