Reklama
Rozwiń

Chcą odsunąć od orzekania sędziów z nowych izb Sądu Najwyższego

Grupa sędziów domaga się od „starego” Sądu Najwyższego pilnego rozpoznania wniosków o odsunięcie od orzekania sędziów z dwóch nowych izb - informuje portal oko.press.

Aktualizacja: 16.04.2020 12:40 Publikacja: 16.04.2020 11:52

Chcą odsunąć od orzekania sędziów z nowych izb Sądu Najwyższego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

mat

Z powodu koronawirusa pierwsza prezes SN odwołała w środę wyznaczony na 21 kwietnia br. termin zgromadzenia ogólnego sędziów SN do wyborów pięciu kandydatów na jej stanowisko. Zgodnie z ustawą o SN w razie niewybrania kandydatów na pierwszego prezesa na czas prezydent „niezwłocznie powierza" wykonywanie obowiązków pierwszego prezesa SN wskazanemu przez siebie sędziemu SN, który w ciągu tygodnia zwołuje zgromadzenie sędziów SN w celu wyboru kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa.

Czytaj także:

Koronawirus: Gersdorf rezygnuje z wyboru kandydatów na swego następcę

Tymczasem, jak informuje portal oko.press, pilnego zajęcia się sprawami statusu nowych sędziów SN z Izb – Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – domaga się kilku liniowych sędziów, związanych z Iustitią. We wtorek złożyli oni do Sądu Najwyższego wnioski w tej sprawie.

Sędziowie domagają się od SN pilnego rozpoznania ich wniosków o wydanie tzw. zabezpieczeń; z żądaniem odsunięcia od orzekania nowych sędziów SN. Takie wnioski złożyli wraz z pozwami, ale do dziś ich nie rozpoznano.

Oko.press podaje, iż są obawy, że następca Gersdorf może zabrać pozwy z Izby Pracy i przekazać je do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zgodnie z tzw. ustawą kagańcową, to ona ma rozpoznawać wszystkie sprawy związane ze statusem sędziów.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono