Ministerstwo Sprawiedliwości ma już gotowy projekt rozporządzenia, który pozwoli uruchomić całą operację. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe. Przepisy powinny wejść w życie w ciągu dwóch – trzech miesięcy.
Przeprowadzanie postępowań dowodowych na odległość ma być możliwe początkowo tylko w niektórych sądach.
– W latach 2007 – 2009 ministerstwo wyposażyło 45 sądów okręgowych i 20 rejonowych w sprzęt umożliwiający przeprowadzanie wideokonferencji. Istniejące regulacje prawne pozwalają na korzystanie z tego środka na gruncie procedury karnej, a rozporządzenie ma umożliwić stosowanie takich środków w procedurze cywilnej – tłumaczy Wioletta Olszewska z biura prasowego MS.
W ten sposób będzie można przeprowadzać czynności procesowe z udziałem m.in. strony, świadka, biegłego czy tłumacza. Wideokonferencje mogą być szczególnie przydatne w wypadku sporów transgranicznych – podkreśla MS. Świadka będzie można przesłuchać w sądzie właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, a jego zeznania za pośrednictwem łączy w czasie rzeczywistym dotrą na salę rozpraw.
Taką współpracę między sądami w Unii gwarantują od kilku lat przepisy wspólnotowe. Możliwość zastosowania wideokonferencji została przewidziana w [b]rozporządzeniu Rady UE w sprawie współpracy sądów w sprawach cywilnych i handlowych z 28 maja 2001 r.[/b]