Prokuratura wszczęła trzecie śledztwo ws. pierwszej prezes Sądu Najwyższego

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską podczas prac Kolegium SN. To już trzecie postępowanie prokuratury dotyczące Manowskiej.

Publikacja: 23.08.2024 20:10

prof. Małgorzata Manowska

prof. Małgorzata Manowska

Foto: materiały prasowe

dgk

Jako pierwszy informację podał wczoraj serwis OKO.press, dzisiaj potwierdził ją rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.  

I Prezes SN pod lupą śledczych za obiegowe głosowania

Najnowsze śledztwo zostało wszczęte 14 sierpnia na podstawie zawiadomienia grupy 10 tzw. starych sędziów SN, złożonego w marcu 2024. Przekraczanie uprawnień przez Małgorzatę Manowską miało polegać na przeprowadzaniu głosowań członków Kolegium Sądu Najwyższego w trybie obiegowym w okresie od września 2021 r. do lipca 2022 r.  

Podczas tych głosowań uznawano, że sędziowie, którzy oświadczyli o wstrzymaniu się od udziału w pracach Kolegium SN do czasu całkowitego zaprzestania działalności ówczesnej Izby Dyscyplinarnej, oddali "głosy wstrzymujące się", które były liczone do wymaganego prawem kworum. Prokuratura sprawdzi, czy I Prezes SN poświadczyła nieprawdę w dokumentach.

Według PK Manowska mogła tym samym naruszyć art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który głosi, że funkcjonariusz publiczny, który – przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków – działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Prokurator Przemysław Nowak podkreślił, że wszczęcie śledztwa umożliwia przeprowadzenie pełnego postępowania dowodowego.

Rzecznik SN:  Gersdorf zaczęła pierwsza

Rzecznik prasowy SN  Aleksander Stępkowski poinformował PAP, że Manowska przeprowadzając w czasie obostrzeń epidemicznych głosowania Kolegium SN w trybie obiegowym kierowała się praktyką, jaką wypracowała poprzednia I prezes Małgorzata Gersdorf.

– Praktyka ta obejmowała zasadę, w myśl której brak zajęcia wyraźnego stanowiska przez członka kolegium w kwestii będącej przedmiotem głosowania, uznawano za głos wstrzymujący się – powiedział Stępkowski.

Czytaj więcej

Rzecznik SN: prezes Manowska nie przestraszy się, nagonka nie robi na niej wrażenia

Taki sposób procedowani prezes Gersdorf zastosowała m.in. 9 kwietnia 2020 r. przy procedowaniu w ramach Kolegium SN wniosku personalnego kierowanego przez Izbę Karną. 

Jak przypomina OKO.press, wszczęte przez Prokuraturę Krajową postępowanie ws. głosowań w Kolegium SN, jest już trzecim, które dotyczy Małgorzaty Manowskiej jako pełniącej funkcję I Prezes SN. Dwa wcześniejsze zainicjowali represjonowani za rządów PiS sędziowie Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie i Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj więcej

Sąd: Manowska może być ścigana za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

Jako pierwszy informację podał wczoraj serwis OKO.press, dzisiaj potwierdził ją rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.  

I Prezes SN pod lupą śledczych za obiegowe głosowania

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie