Jak pisaliśmy w czwartek, samorządy prawnicze oczekują, by e-doręczenia funkcjonowały nie tylko na linii pełnomocnik–sąd, ale także w drugą stronę.
Ponieważ jednak w resorcie sprawiedliwości trwają na razie „prace analityczne” nad takim rozwiązaniem, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej postanowił zwrócić się z wnioskiem o wprowadzenie odpowiednich zmian do Komisji Ustawodawczej Senatu, który właśnie zajmuje się przyjętą na poprzednim posiedzeniu Sejmu nowelizacją procedur: karnej i cywilnej.
Ustawa ta przewiduje rozszerzenie e-doręczeń na postępowania karne oraz wprowadza obowiązek posiadania przez profesjonalnych pełnomocników skrzynek do tego typu doręczeń.
– Na początek dobrze byłoby wprowadzić to w postępowaniu odwoławczym, czyli od momentu złożenia aplikacji (zażalenia, skargi) – mówi prezes NRA Przemysław Rosati. – Oczywiście powinno być to fakultatywne, bo niektórzy wciąż wolą wysyłać pisma tradycyjnie. Ale po wniesieniu elektronicznej aplikacji reszta korespondencji też powinna odbywać się w tej formie.
Czytaj więcej
W ustawie zapisano, że każdy urząd musi korzystać z doręczyciela publicznego, więc i tak na koniec dnia wszystkie nasze pisma w formie elektronicznej trafią do Poczty Polskiej – mówi Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA.