Chodzi o zarzuty Komisji do ustawy z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Komisja uważa, że część przepisów nowelizacji narusza prawo UE. Skargę w tej sprawie złożyła do TSUE w kwietniu 2021 r.
Czytaj więcej
Komisja Europejska podtrzymuje zarzuty wobec Izby Dyscyplinarnej SN i tzw. ustawy kagańcowej. War...
Komisja stoi na stanowisku, że nowe przepisy nie pozwalają polskim sądom na weryfikację, czy spełnione są unijne standardy dotyczące niezawisłego i bezstronnego sądu, poprzez uniemożliwienie kontroli sądowej zgodności z prawem powołania sędziów. Sędziom nieprzestrzegającym tego zakazu grozi postępowanie dyscyplinarne. Ponadto Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która nie spełnia standardu niezawisłości i bezstronności, ww. ustawa powierzyła rozpoznawanie spraw mających bezpośredni wpływ na status sędziów i pełnienie przez nich urzędu. Sprawy te dotyczą m.in. wydawania zezwoleń na wszczęcie postępowania karnego przeciwko sędziom lub ich zatrzymaniu.
14 lipca 2021 r. na wniosek Komisji wiceprezes Trybunału wydał postanowienie nakazujące Polsce zawieszenie stosowania kwestionowanych przepisów, zwłaszcza dotyczących kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN, do czasu wydania wyroku w sprawie. Polska nie wykonała tego postanowienia, więc wiceprezes Trybunału, znów na wniosek Komisji, 27 października 2021 r. nakazał Polsce zapłatę na rzecz Komisji dziennej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1.000.000 EUR. Na mocy postanowienia z 21 kwietnia 2023 r. stawka tej kary została obniżona do 500.000 euro.