Jak przypomina portal Onet.pl, wiosną 2021 r. wrocławski Sąd Apelacyjny uznał, że była żona sędziego bezzasadnie, naruszając dobra osobiste sędziego Waldemara Żurka, oskarżyła go o niepłacenie alimentów. Sąd uznał, że oskarżenia były bezpodstawne i nakazał byłej żonie przeprosić sędziego.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał, że wyrok ten jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą państwa prawa. I złożył do SN skargę nadzwyczajną, którą ma prawo rozpoznać wyłącznie Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.
We wtorek Izba sprawę rozpoznała, choć - jak pisze Onet - nie miała takiego prawa. A to dlatego, że jesienią ub.r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu orzekł, że izba ta nie ma prawa zajmować się żadną ze spraw sędziego Żurka do czasu, aż trybunał wyda w tej sprawie ostateczne orzeczenie.
Czytaj więcej
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakazał działania Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Są...
- Członkowie IKN SN rozstrzygnęli merytorycznie na posiedzeniu niejawnym, nie informując stron o tym postępowaniu, pomimo zabezpieczenia ETPCz, które uniemożliwiało tej izbie zajęcie się sprawą sędziego Żurka. Całkowicie uniemożliwiało do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w Strasburgu ze względu na status zasiadających tam osób - mówi Onetowi mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, która wspólnie z mec. Marią Ejchart-Dubois i mec. Michałem Wawrykiewiczem reprezentuje sędziego Żurka.