Minister sprawiedliwości chce zmienić rozporządzenie o szczegółowych czynnościach sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych. Zmiany mają usprawnić postępowania sądów z dokumentami wysyłanymi za granicę. To wszystko w związku z obowiązkiem stosowania od 1 lipca 2022 r. rozporządzenia PE i Rady (UE) 2020/1784 o doręczeniach w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych lub handlowych, które zastąpi obowiązujące przepisy. Polska ma obowiązek wskazać KE m.in., które sądy w Polsce mają kompetencje jednostek przekazujących (czyli mogą bezpośrednio wysyłać wnioski o doręczenie do innego państwa członkowskiego), oraz języki, w których będą akceptować formularze (wnioski o doręczenie pism procesowych).
Czytaj więcej
Niepubliczne ogłaszanie wyroków narusza konstytucję.
Proponowane zmiany obejmują dwa obszary.
Pierwszy to zmiana mająca na celu przyspieszenie czynności sądów dokonywanych w postępowaniach międzynarodowych poprzez pominięcie pośrednictwa prezesów sądów okręgowych.
Drugi to zmiany związane z dostosowaniem obecnej regulacji do prawa europejskiego. W grę wchodzi także przyjmowanie formularzy pism i wniosków o doręczenie pochodzących z innych państw członkowskich UE w języku polskim, angielskim lub niemieckim.