PiS ustępuje w sprawie Trybunału

Senatorowie proponują poprawki, które wzmacniają rolę prezesa Trybunału, a ograniczają wpływy prezydenta.

Aktualizacja: 15.07.2016 07:10 Publikacja: 14.07.2016 19:16

Przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej senator PiS Stanisław Gogacz (P) i przewodniczący sen

Przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej senator PiS Stanisław Gogacz (P) i przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator PiS Michał Seweryński (L), podczas czwartkowego wspólnego posiedzenia komisji w Senacie na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Foto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek odbyło się posiedzenie połączonych senackich komisji, które rozpatrywały uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm nową ustawę o TK. Pierwsza ze zgłoszonych przez PiS poprawek odbiera prezydentowi prawo do przyspieszenia rozpoznania spraw przez TK. A jednocześnie umożliwia prezesowi Trybunału możliwość wyznaczania terminu rozprawy z pominięciem kolejności wpływu, tzw. kolejki. Daje to mu prawo wyjmowania z kolejki spraw, jeśli jest to uzasadnione „ochroną wolności lub praw obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego".

– To duże ustępstwo. W tej formule może się zmieścić prawie każda sprawa – mówi prof. Genowefa Grabowska, dziekan Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Kolejna poprawka też ogranicza rolę prezydenta. Chodzi o wybór prezesa i wiceprezesa TK. Zdaniem Senatu wystarczy, że zgromadzenie sędziów TK przedstawi mu trzech kandydatów, a nie, jak przyjął Sejm, „co najmniej trzech". Krytycy projektu PiS twierdzili, że pozwoliłoby prezydentowi wybrać kandydata popartego tylko jednym głosem. A wybory nowego prezesa już za cztery miesiące.

Prezes TK będzie mógł wyznaczać sprawy z pominięciem kolejki

PiS nie zamierza zwlekać z uchwaleniem ustawy. – Poprawkami komisja zajmie się w najbliższy wtorek, a nad ustawą Senat będzie obradował w środę – powiedział Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

– Wszystko, co jest rezygnacją z podporządkowania Trybunału władzy wykonawczej, jest rozwiązaniem właściwym – ocenia dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. P

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr