Aktualizacja: 10.02.2021 10:23 Publikacja: 10.02.2021 10:23
Igor Tuleya
Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Przypomnijmy, iż sprawę sędziego Tulei prowadzi specjalny wydział w Prokuraturze Krajowej utworzony przez PiS do prowadzenia spraw m.in. prokuratorów i sędziów.
To właśnie on zamierza postawić Tulei zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień 18 grudnia 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Tego dnia sędzia Tuleya zezwolił dziennikarzom na rejestrację posiedzenia, podczas którego rozpoznawał zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie burzliwych obrad Sejmu w sali Kolumnowej. Z obrad wykluczano posłów opozycji, blokowano dostęp do mównicy, a następnie uchwalono kilka ważnych ustaw, w tym budżetową. – Przedstawiając ustnie główne motywy rozstrzygnięcia, miał on ujawnić osobom nieuprawnionym, bez wymaganego zezwolenia, wiadomości z postępowania przygotowawczego – uważa prokuratura.
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w poniedziałek skargi kasacyjne dotyczące budowy zamku w Stobnicy w województwie wielkopolskim. Wyrok oznacza, że pozwolenie na budowę obiektu jest ważne.
Sędzia Anna Gąsior-Majchrowska z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim jest pierwszą osobą w Polsce, która dostała zarzuty dyscyplinarne za podpisanie list poparcia do tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa - informuje portal oko.press.
Przeniesienie do nowej sekcji w warszawskim Sądzie Okręgowym odbieram jako przejaw dyskryminacji i nierównego traktowania grupy sędziów. Działania te nie mają podstawy prawnej i naruszają prawa obywateli – uważa sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Maja Maria Minkisiewicz z utworzonej niedawno sekcji dla tzw. neosędziów.
Trzeba się zdecydować, czy chcemy, by wymiar sprawiedliwości był traktowany jako najlepsza lokata na rynku, czy jako narzędzie do dochodzenia przynależnych obywatelom roszczeń – mówi o projekcie ustawy frankowej dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta.
Aplikacja uzupełniająca powinna trwać dłużej niż 18 miesięcy. Należałoby wprowadzić możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu. Ponadto egzaminy ustne powinny być nagrywane – uważa Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich w sprawie wezwania UFG do wniesienia opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC auta.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Sędzia, który głosował za głośną uchwałą trzech niepełnych izb SN, kwestionującą status nowych sędziów, nie jest wyłączony z automatu od orzekania ze sprawy, gdzie ta uchwała jest powoływana.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas