Reklama
Rozwiń

Szybka reforma sądów w rękach Trybunału

Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna we wtorek, że obecny tryb wyboru sędziów KRS jest właściwy, rząd będzie musiał poprawić nowelę. Jeśli uzna go za niezgodny z ustawą zasadniczą, nowela PiS może zostać uchwalona.

Aktualizacja: 20.06.2017 11:21 Publikacja: 19.06.2017 17:20

Szybka reforma sądów w rękach Trybunału

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W Sejmie po drugim czytaniu, a więc gotowe do uchwalenia, są już dwie ustawy: nowela ustawy o KRS i prawa o ustroju sądów powszechnych. Pierwsza wygasza kadencję obecnych sędziów-członków KRS, zmienia tryb ich powoływania – będzie ich wybierał Sejm – i wprowadza w KRS dwa zgromadzenia. Druga wzmacnia nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami – to od szefa resortu zależeć będzie, kto zostanie prezesem w sądzie. Obie ustawy zostały wpisane w harmonogram rozpoczynającego się właśnie posiedzenia Sejmu. Do uchwalenia może jednak nie dojść. Powód? Obie ustawy są ze sobą ściśle związane (odwołują się wzajemnie do swoich przepisów). Bardzo krytycznie oceniają je sędziowie. Jeśli więc nie dojdzie do uchwalenia noweli o KRS, to druga też poczeka na głosowanie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono