Szybka reforma sądów w rękach Trybunału

Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna we wtorek, że obecny tryb wyboru sędziów KRS jest właściwy, rząd będzie musiał poprawić nowelę. Jeśli uzna go za niezgodny z ustawą zasadniczą, nowela PiS może zostać uchwalona.

Aktualizacja: 20.06.2017 11:21 Publikacja: 19.06.2017 17:20

Szybka reforma sądów w rękach Trybunału

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W Sejmie po drugim czytaniu, a więc gotowe do uchwalenia, są już dwie ustawy: nowela ustawy o KRS i prawa o ustroju sądów powszechnych. Pierwsza wygasza kadencję obecnych sędziów-członków KRS, zmienia tryb ich powoływania – będzie ich wybierał Sejm – i wprowadza w KRS dwa zgromadzenia. Druga wzmacnia nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami – to od szefa resortu zależeć będzie, kto zostanie prezesem w sądzie. Obie ustawy zostały wpisane w harmonogram rozpoczynającego się właśnie posiedzenia Sejmu. Do uchwalenia może jednak nie dojść. Powód? Obie ustawy są ze sobą ściśle związane (odwołują się wzajemnie do swoich przepisów). Bardzo krytycznie oceniają je sędziowie. Jeśli więc nie dojdzie do uchwalenia noweli o KRS, to druga też poczeka na głosowanie.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr