Reklama
Rozwiń

Postępowanie dyscyplinarne z ławnikami

Oglądałem nagranie z postępowania dyscyplinarnego sędziego oskarżonego o kradzież 50 zł na stacji benzynowej i doszedłem do wniosku, że dobrze się stanie, gdy w tego rodzaju sprawach, rozpatrywanych wkrótce przed Sądem Najwyższym, pojawią się ławnicy. I to nie dlatego, że wyroki będą sprawiedliwsze czy wnikliwiej rozpatrywane, ale może uwolnione zostaną od społecznego osądu, że oto „kasta" znowu chroni „swoich".

Aktualizacja: 04.03.2018 18:19 Publikacja: 04.03.2018 17:44

Rozprawa w SN ws. dyscyplinarnej Mirosława Topyły na której przedstawiono nagranie z monitoringu ze

Rozprawa w SN ws. dyscyplinarnej Mirosława Topyły na której przedstawiono nagranie z monitoringu ze stacji benzynowej

Foto: You Tube

Nie chcę bynajmniej rozstrzygać, czy sąd dyscyplinarny, uniewinniając sędziego, miał rację, czy nie, bo cała sprawa i nagranie, na którym oparte było postępowanie, nie są jednoznaczne. Ale właśnie przy tego rodzaju niejednoznacznościach obecność czynnika społecznego może mieć charakter tonujący.

Ostatnie rozstrzygnięcie zapewne nie przysporzyło sympatyków wymiarowi sprawiedliwości. I nie chodzi tu wyłącznie o tradycyjnych pieniaczy, którzy znajdą spisek w każdej sprawie, aby podciągnąć ją pod założoną tezę. Chodzi o zwykłych, mniej wnikliwych, nazwijmy to przypadkowych obserwatorów, którzy otrzymują zgeneralizowaną informację, że za kradzież batonika wartego 50 groszy zwykły obywatel, do tego chory, poszedł siedzieć, a tu sędzia okazał się niewinny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono