Prawnicze dyscyplinarki trwają zbyt długo

Irena Lipowicz chce, by możliwa była skarga na zbyt opieszałe karanie adwokatów i radców. Dodatkowe usprawnienia proponują także senatorzy.

Publikacja: 27.08.2014 09:56

Prawnicze dyscyplinarki trwają zbyt długo

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Na przedłużające się postępowania dyscyplinarne powinna przysługiwać skarga na przewlekłość – uważa rzecznik praw obywatelskich. Irena Lipowicz apeluje o taką zmianę przepisów w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.

Zwraca uwagę, że przewlekłość postępowań jest niekorzystna zarówno dla samych prawników, jak i dla pokrzywdzonych.

Skargi do rzecznika

„W skargach osób pokrzywdzonych działaniem obwinionego w postępowaniu dyscyplinarnym wpływających do Biura Rzecznika dominuje pogląd, że obwiniony oraz organy dyscyplinarne posługują się obstrukcją procesową w celu doprowadzenia do przedawnienia deliktu dyscyplinarnego, a w konsekwencji uniknięcia odpowiedzialności przez obwinionych" – pisze rzecznik praw obywatelskich.

Prof. Lipowicz podkreśla, że sam fakt prowadzenia postępowania dyscyplinarnego może powodować, że prawnik jest objęty swoistą środowiskową infamią. Dlatego i dla niego jest korzystne, by postępowanie zakończyło się jak najszybciej. RPO proponuje objęcie postępowań dyscyplinarnych wobec adwokatów, radców prawnych i notariuszy przepisami ustawy o skardze na przewlekłość. Prosi ministra o rozważenie podjęcia stosownej inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie.

Jest lepiej, niż było

W tej chwili, jak informuje Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości, przygotowywana jest odpowiedź ministra na wystąpienie RPO.

Jacek Trela, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, podkreśla, że gdyby wolą ustawodawcy było stworzenie możliwości składania skargi na przewlekłość w postępowaniach dyscyplinarnych, adwokatura nie widziałaby przeciwwskazań. Mecenas Trela nie podziela opinii o częstej przewlekłości w postępowaniach przeciwko adwokatom.

Także Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreśla, że sprawność postępowań dyscyplinarnych wyraźnie się poprawia.

– Dodatkowo w parlamencie trwają prace nad projektem zmian ustaw dotyczących postępowań dyscyplinarnych. Projekt zawiera wiele rozwiązań, które pozwolą jeszcze bardziej usprawnić postępowania dyscyplinarne – ocenia prezes Sałajewski.

Więcej osób to więcej spraw

Projekt zmian prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych został przygotowany w Senacie, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada m.in. możliwość rozpatrywania sprawy mimo nieobecności obwinionego, wzmocnienie pozycji rzeczników dyscyplinarnych. Sprawniej ma także przebiegać doręczanie pism obwinionemu.

Jak podkreślają autorzy projektu w uzasadnieniu, zmiany są konieczne m.in. w związku z coraz większą liczbą prawników. Liczba spraw dyscyplinarnych w adwokaturze wzrosła z 288 na koniec 2007 r. do 1143 na koniec 2012 r. (w 2013 r. było ich 937). W samorządzie radcowskim w 2007 r. było 527 takich spraw, pod koniec 2012 r. 1684, a w 2013 r. już 1931.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo