II. Kandydat nie udzielił odpowiedzi na pytania posłów
Za pewnego rodzaju krok wstecz wobec wypracowanej na przestrzeni lat praktyki należy uznać fakt, że Kandydat nie udzielił odpowiedzi na pytania posłów podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
III. Głosowanie nad wyborem sędziego TK odbyło się w atmosferze niegodnej tej procedury
Podczas głosowania 14 kwietnia br. w Sejmie doszło do złamania wypracowanych standardów dotyczących głosowań – ostatecznie prawidłowość procedury głosowania jest kwestionowana przez posłów opozycji.
Stoimy na stanowisku, że wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie może przebiegać w atmosferze deprecjonującej tę procedurę. Wyrażamy nadzieję, że podczas przyszłych wyborów w pełni umożliwione zostanie przez decydentów przeprowadzenie debaty publicznej nad kandydaturami – nie tylko poprzez możliwość uzyskania odpowiedzi na zadane pytania podczas wysłuchania w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ale również podczas otwartych debat organizowanych przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Spełnienie powyższych warunków możliwe będzie nie tylko dzięki postawie kandydatów, ale również takiemu ułożeniu kalendarza wyborów, który pozwoli organizacjom pozarządowym przygotować takie spotkania.
Łukasz Bojarski, INPRIS