Podpisywanie sprawozdań finansowych w 2022 roku

W bieżącym roku podpisywanie sprawozdań finansowych było nie lada wyzwaniem. Nie tylko ze względu na przedłużony termin, ale również na niepewną sytuację makroekonomiczną. Przedstawiamy najczęstsze problemy z jakimi spotkały się spółki podczas zamknięcia roku poprzedniego oraz informacje na co powinno się zwrócić uwagę podczas nadchodzącego zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Publikacja: 20.12.2022 20:00

Podpisywanie sprawozdań finansowych w 2022 roku

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z artykułem 52 ustawy o rachunkowości (dalej: ustawa) za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Ustawa określa również termin sporządzenia sprawozdania do 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Z uwagi na braki kadrowe w działach księgowych spowodowane skutkami pandemii Covid termin sporządzenia sprawozdań za rok 2021 był przedłużony o 3 miesiące, czyli do końca czerwca 2022 r. Na ten moment ciężko określić czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w nadchodzącym roku 2023, dlatego najlepiej przyjąć dzień 31 marca 2023 roku jako obowiązujący i  się na spełnienie tego ustawowego wymagania.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP