Połączenie spółek w międzynarodowych standardach rachunkowości

Gdy kwota netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przewyższa zapłatę za przejmowaną spółkę, wówczas mowa jest o zysku na okazyjnym nabyciu.

Publikacja: 12.10.2016 02:00

Foto: 123RF

Zgodnie z definicją zawartą w MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych" wartość firmy oznacza składnik aktywów reprezentujący przyszłe korzyści ekonomiczne powstające z aktywów nabytych w ramach połączenia przedsięwzięć, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.

Wartość firmy ustalana jest przez jednostkę przejmującą na dzień przejęcia jako nadwyżka:

1. przekazanej zapłaty wycenionej zgodnie z MSSF 3,

2. wartości wszystkich udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej wycenionej zgodnie z MSSF 3,

3. wartości godziwej udziału kapitałowego na dzień przejęcia w jednostce przejmowanej, należącego poprzednio do jednostki przejmowanej, w przypadku połączenia przedsięwzięć realizowanego etapami – nad kwotą netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań, ustaloną na dzień przejęcia.

MSR a ustawa –podobieństwa i różnice

Przepisy międzynarodowe, podobnie jak uor, nakazują wyceniać wartość przejętych składników aktywów i zobowiązań na dzień nabycia w wartości godziwej. Odmienne jest natomiast podejście do ujęcia kosztów związanych z przejęciem oraz ujęcia tran- sakcji z udziałami niedającymi kontroli. Koszty ponoszone przez jednostkę w celu doprowadzenia do połączenia przedsięwzięć zgodnie z MSSF 3, ujmuje się w kosztach okresu, w którym zostały poniesione. Natomiast wszystkie transakcje kupna sprzedaży udziałów po przejęciu kontroli, które nie powodują utraty kontroli, nie mają wpływu na ustaloną wcześniej wartość firmy czy zysk na okazyjnym nabyciu. Transakcje te traktowane są jak transakcje kapitałowe i rozliczane są przez kapitał.

Najpierw tymczasowe, potem ostateczne

Jeżeli nie jest możliwe rozliczenie połączenia przedsięwzięć przed końcem okresu sprawozdawczego, w którym ono nastąpiło, to jednostka przejmująca zobowiązana jest do ujęcia w swoich księgach rachunkowych tymczasowego rozliczenia połączenia przedsięwzięć. W okresie wyceny, trwającym rok od dnia przejęcia, powinno nastąpić ostateczne rozliczenie połączenia przedsięwzięć. Gdy jednostka uzyska w tym okresie nowe informacje mające wpływ na rozliczenie połączenia przedsięwzięć, powinna skorygować retrospektywnie wartości pierwotnie ujęte w księgach rachunkowych.

Według regulacji międzynarodowych

Ujęta w księgach rachunkowych wartość firmy nie ma określonego okresu użytkowania, a więc zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości nie podlega ona amortyzacji. W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym terminie użytkowania konieczne jest przeprowadzanie testów na utratę wartości corocznie oraz za każdym razem, gdy istnieją przesłanki sugerujące, że nastąpiła utrata wartości danego składnika. W celu ustalenia ewentualnej utraty wartości porównuje się wartość odzyskiwalną danego składnika z jego wartością bilansową.

Zysk na okazyjnym nabyciu

W międzynarodowych standardach rachunkowości nie występuje pojęcie ujemnej wartości firmy. Gdy kwota netto wartości możliwych do zidentyfikowania nabytych aktywów i przejętych zobowiązań przewyższa przekazaną zapłatę, wówczas mowa jest o zysku na okazyjnym nabyciu. Przed ujęciem go w księgach rachunkowych jednostka jest zobowiązana do sprawdzenia czy poprawnie zidentyfikowała wszystkie składniki aktywów i przejęte zobowiązania. Procedura ta ma na celu upewnienie się, że wycena uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień przejęcia. Zysk na okazyjnym nabyciu wykazuje się w ramach pozostałych przychodów.

—Hanna Staroń, starszy konsultant w Grupie UHY ECA

Zgodnie z definicją zawartą w MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych" wartość firmy oznacza składnik aktywów reprezentujący przyszłe korzyści ekonomiczne powstające z aktywów nabytych w ramach połączenia przedsięwzięć, których nie można pojedynczo zidentyfikować ani osobno ująć.

Wartość firmy ustalana jest przez jednostkę przejmującą na dzień przejęcia jako nadwyżka:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił