Wstępne zamknięcie roku podatkowego w firmie

Zbliżający się koniec roku to okres wzmożonej pracy w finansach i księgowości związanej z przygotowaniem raportowania i kalkulacją wyników. Znaczną część zadań można jednak rozłożyć w czasie w celu uniknięcia kumulacji prac w krótkim okresie wprowadzając tzw. hard-close.

Publikacja: 21.09.2021 13:23

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Sprawozdanie finansowe sporządza się zgodnie z art. 45 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który zwykle przypada na 31 grudnia. Także na ten dzień przypada przygotowanie wielu innych raportów i sprawozdań, w tym sprawozdania z działalności, kalkulacji podatku dochodowego, sprawozdań statystycznych i innych. Wiąże się to z kumulacją prac po końcu roku finansowego. Dodatkowe prace wykonywane na dzień zamknięcia roku to m.in. aktualizacja wszystkich szacunków ujmowanych w sprawozdaniu finansowym, przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji, wycena pozycji bilansowych oraz kalkulacja podatków. Ponadto, zwykle z końcem roku rozliczana jest większość projektów inwestycyjnych, przeliczane są umowy leasingu finansowego, aktualizowane są plany finansowe, a także odświeża się wygląd samego dokumentu sprawozdania finansowego. Z większością procesów zamknięcia roku nie trzeba jednak czekać aż do 31 grudnia, a można je z sukcesem wykonać już przed końcem roku. Firmy, które mają wdrożoną procedurę hard-close, czyli wstępnego zamknięcia roku na wcześniejszy dzień niż koniec roku finansowego, działają nie tylko sprawniej, ale także z dużo większą dozą pewności. Dodatkowo, ustrukturyzowanie zadań w takiej formie przynosi inne wymierne korzyści.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą