Zakres usług audytorskich objęty obowiązkami procedury AML

Biegły rewident jest podmiotem, którego usługi mogą być wykorzystane wbrew ich przeznaczeniu do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu zatem jest on instytucją zobowiązaną w myśl art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Może on wykonywać swój zawód jako: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wspólnik firmy audytorskiej, osoba fizyczna pozostająca z firmą audytorską w stosunku pracy lub jako osoba fizyczna która zawarła z firmą audytorską umowę cywilnoprawną.

Aktualizacja: 31.08.2021 14:52 Publikacja: 31.08.2021 00:01

Zakres usług audytorskich objęty obowiązkami procedury AML

Foto: Adobe Stock

Dla biegłego rewidenta obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: AML) rozpoczynają się już przed nawiązaniem współpracy z klientem. Audytor jest zobligowany do dokonania oceny ryzyka klienta poprzez przeprowadzenie identyfikacji i weryfikacji beneficjentów rzeczywistych. W przypadku negatywnego wyniku oceny ryzyka klienta lub gdy ustalenie beneficjentów rzeczywistych nie jest możliwe, biegły rewident nie powinien rozpocząć współpracy z klientem, a już podjętą – rozwiązać.

Pozostało 85% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?