Nadużycia w Kościele katolickim. Rusza drugi proces o odszkodowanie

Mężczyzna pozwał o odszkodowanie w wysokości 300 tysięcy euro archidiecezję Monachium i Freising oraz byłego księdza oskarżonego o nadużycia seksualne.

Publikacja: 20.06.2023 22:21

Nadużycia w Kościele katolickim. Rusza drugi proces o odszkodowanie

Foto: Jochen Lübke/picture alliance/dpa

We wtorek przed Sądem Krajowym w Traunstein w Bawarii ruszył drugi cywilny proces o odszkodowanie za nadużycia seksualne przeciwko Kościołowi katolickiemu.

Postępowanie w Traunstein początkowo dotyczyło również niedawno zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI czy raczej jego spadkobierców. Benedykt XVI, urodzony jako Joseph Ratzinger w Bawarii, był wcześniej arcybiskupem w Monachium.

Pozwani spadkobiercy Benedykta XVI

Mężczyzna pozywający spadkobierców Benedykta zażądał od nich dodatkowych 50 tys. euro. Jednak jak poinformował w poniedziałek Sąd Krajowy, postępowanie dotyczące roszczeń o zadośćuczynienie wobec spadkobierców Benedykta XVI zostało oddzielone od sprawy głównej, „ponieważ kwestia dziedziczenia nie została jeszcze wyjaśniona i nie można obecnie przewidzieć, kiedy zostanie ustalona”. Sąd dodał, że samo ustalanie spadkobierców nie jest zadaniem Sądu Krajowego. Jednakże, postępowanie roszczeniowe może być rozpatrzone w przyszłości.

W pozwie chodzi teraz o księdza Petera H., który z powodu nadużyć seksualnych w 1980 roku został przeniesiony z diecezji Essen w Nadrenii Północnej-Westfalii do archidiecezji Monachium. W Monachium został przyjęty za czasów ówczesnego arcybiskupa Josepha Ratzingera, pomimo że znane były mu przypadki nadużyć z Essen. Na nowych placówkach w Bawarii Peter H. popełnił kolejne przestępstwa i w międzyczasie został jedynie przeniesiony na inne stanowisko.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie

Pod względem prawnym zarzuty są już przedawnione, dlatego mężczyzna będący ofiarą Petera H. zamierza dochodzić swoich roszczeń z powództwa cywilnego przed Sądem Krajowym w Traunstein. Arcybiskupstwo Monachium już około pół roku temu zadeklarowało gotowość wypłaty odszkodowań i zadośćuczynienia. Jak podkreśliło „głęboko ubolewa” nad cierpieniem wszystkich ofiar nadużyć.

Rzeczniczka Sądu Krajowego poinformowała we wtorek, że dzień wcześniej, tuż przed rozpoczęciem procesu, powód wycofał pozew przeciwko byłemu kardynałowi monachijskiemu Friedrichowi Wetterowi, który pierwotnie był współpozwany wraz z archidiecezją, oskarżonym księdzem H. oraz następcami prawnymi byłego papieża Benedykta. Nie podano jednak przyczyn wycofania pozwu. W latach 1982-2008 Friedrich Wetter był przewodniczącym archidiecezji monachijskiej.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Pozorna troska o dobro dzieci. PiS demontuje komisję ds. pedofilii

W poprzedni wtorek Sąd Krajowy w Kolonii skazał tamtejszą archidiecezję do zapłacenia 300 tysięcy euro zadośćuczynienia dla 62-letniej osoby, która padła ofiarą nadużyć seksualnych. Decyzja ta nie jest prawomocna. Jednak archidiecezja kolońska nie kwestionowała oskarżeń o nadużycia w tym procesie i zrezygnowała z powoływania się na przedawnienie.

Przedstawiciele organizacji reprezentujących ofiary nadużyć seksualnych mają nadzieję, że procesy cywilne w Kolonii i Traunstein staną się wzorem dla podobnych przypadków. Dotychczas Kościół katolicki dokonywał dobrowolnych wypłat dla ofiar jako tzw. świadczenia uznaniowe za poniesione cierpienia. Wniosek o takie świadczenie musi być złożony w Niezależnej Komisji ds. Świadczeń Uznaniowych w Bonn. Dotychczas ofiarom wypłacono około 40 milionów euro odszkodowań.

Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu
Przestępczość
Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"
Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Nastolatek zabił kolegów, jego rodzice zostali skazani na więzienie