W związku z końcem 2019 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z czerwca.

Jak wskazuje onet.pl - szczególnie uprzywilejowane są kobiety w ciąży. Już w pierwszym trymestrze mogą one odmówić stawienia się w pracy, nie tracąc jednocześnie wynagrodzenia. Wystarczy, że poinformują pracodawcę o tym fakcie. W razie problemów, ze strony przełożonego, ciężarna może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Czytaj także: Dress code w czasie upałów - w czym można iść do pracy

Młodociani, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, również mogą odmówić pojawienia się w pracy podczas skrajnych upałów. Zgodnie z prawem nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30°C. Podobnie osoby z poważnymi chorobami mają prawo wziąć sobie wolne z powodu upałów. Mówi o tym art. 210 § 1 Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Osoby, które z powodu wysokiej temperatury zdecydują się nie przyjść do pracy, muszą niezwłocznie powiadomić o tym fakcie swojego przełożonego i umotywować to zagrożeniem dla zdrowia i życia ze względu na przekroczoną temperaturę w zakładzie pracy. Prawo pozwala również na opuszczenie firmy w dowolnym momencie, jeżeli temperatura nadmiernie wzrośnie. Co ważne, to pracownik ocenia skalę zagrożenia i podejmuje decyzję o odmowie wykonywania pracy w niebezpiecznych warunkach. Spory w tej kwestii rozwiązuje sąd pracy.

Czytaj więcej na onet.pl

Zobacz pozostałe najlepsze teksty w 2019 r.

Karta Dużej Rodziny - zmiany w 2019 r.

Darmowa dieta z listą zakupów od NFZ

Pierwsza kara za RODO – milion złotych

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Strajk pracowników pomocy społecznej zablokuje świadczenia 500 plus

Zmiany w 500 plus: w październiku 1500 zł na pierwsze dziecko

Informatyk przedsiębiorca zapłaci tylko 5 proc. podatku

Sędzia o wypowiedzi Owsiaka: za słowa, jakie padły na festiwalu, należy się kara

Ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić

Lekarze nie mogą wycinać nowotworów. Winne przepisy

Mieszkanie w spadku - skarbówka nie da ulgi w PIT

Sędzia uchylił areszty - został odwołany z delegacji w niecałą godzinę