Majówka nieco tańsza niż rok temu. Gdzie pojadą Polacy?

Wystarczy wziąć dzień urlopu i mamy pięć dni wolnego. Po wydłużeniu urlopu do trzech dni, wypoczynek potrwa dni dziewięć. Kalendarz sprzyja wyjazdom.

Aktualizacja: 14.03.2024 06:26 Publikacja: 14.03.2024 03:00

Majówka nieco tańsza niż rok temu

Majówka nieco tańsza niż rok temu

Foto: Adobe Stock

W rezerwacjach zagranicznych najbardziej popularne są tradycyjnie Turcja i Grecja. W krajowych – miejscowości górskie, chociaż powoli zaczyna się to zmieniać. Na razie rezerwacji na majówkę w kraju jest mniej więcej tyle, co rok temu. Zagranicznych – zgłoszonych do końca pierwszego tygodnia marca – dwa razy więcej niż przed rokiem. Nowością jest to, że krajowe pobyty się wydłużyły.

Nie warto czekać z rezerwacjami

– Rezerwacje idą świetnie i na Wielkanoc, i na majówkę. Wyraźnie widać, że Polacy postanowili trochę przyoszczędzić na feriach i odłożyli wyjazdy na później. Od kolegów wiem, że podczas tegorocznej majówki pełno będzie nie tylko w górach, np. poznaniacy ciągną na Kaszuby, a wrocławianie i opolanie w Góry Opawskie na granicy polsko-czeskiej. Do tej pory nie był to oczywisty kierunek – mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Turystycznej.

– Średnia długość rezerwacji dokonanych już w serwisie Nocowanie.pl wynosi 3,46 doby. I choć to więcej niż w zeszłym roku, kiedy średni czas pobytu wynosił 2,61, to wciąż pokazuje, że utrzymuje się trend krótkich, a częstszych wyjazdów – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert platformy rezerwacyjnej Nocowanie.pl.

Czytaj więcej

Długi czerwcowy weekend: wyjeżdżamy, ale na krócej i bliżej domu

Uważa, że nie warto czekać, jeśli ktoś już zdecydował się na wyjazd. – W tej chwili średnie ceny wyliczone ze złożonych rezerwacji są niższe niż średnie zeszłoroczne. Może to wynikać z tego, że goście przebierają na razie w korzystniejszych ofertach, ale te będą topnieć w kolejnych tygodniach. Tym bardziej że jeśli obłożenie nie będzie satysfakcjonujące dla gospodarzy, mogą oni chcieć wyrównać straty podniesieniem cen – uważa Agnieszka Rzeszutek.

Dokąd Polacy wyjeżdżają w kraju? Pierwsze miejsca na liście wyszukiwań w Nocowanie.pl zajmują Karpacz i Zakopane, a dalej – Kraków, Krynica-Zdrój i Szczawnica.

W Zakopanem płacimy teraz średnio 130 zł za jedną osobę za noc, w Karpaczu – 110 zł. Dla porównania w 2023 r. średnia dla Karpacza wyniosła 138 zł. Taniej niż w tych dwóch topowych miejscach jest w Krynicy-Zdroju – średnio mniej niż 82 zł i Szczawnicy – 72,21 zł. Średni łączny koszt rezerwacji to w tej chwili około 1212 zł. Niezmiennie największą popularnością cieszą się apartamenty.

Czytaj więcej

Pracownicy boją się drogich wakacji. Cenne wczasy pod gruszą

Wypoczynek za granicą na majowy weekend w biurach podróży już wykupiło prawie tylu turystów, ile w ogóle wybrało się na nią w zeszłym roku. A do pierwszych wylotów jeszcze blisko dwa miesiące, wynika z rezerwacji na Travelplanet.pl.

Ze statystyk wynika, że na początku marca 2024 r. w porównaniu z początkiem marca ubiegłego roku rezerwacji na majówkę jest dwa razy więcej. Już teraz sprzedano mniej więcej tyle ofert, ilu turystów w ogóle wyjechało na zeszłoroczny długi weekend.

– W tym roku turyści wydają podobne pieniądze: przeciętnie to nieco ponad 3000 zł na osobę. Tak jak w zeszłym roku najchętniej wybierana jest Turcja, a zaraz po niej Grecja (po ok. 2900 zł na osobę). Najbardziej popularne kierunki są o 100–200 zł tańsze niż rok temu, choć w pierwszej dziesiątce mamy kilka spektakularnych, nawet blisko 20-proc. obniżek kosztów majówkowego wypoczynku: Wyspy Kanaryjskie są tańsze o przeciętnie 900 zł, a Egipt o ok. 340 zł od osoby. Zdrożał natomiast o 20–25 proc. majówkowy wypoczynek na Cyprze i we Włoszech – wskazuje Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl

Czytaj więcej

Rośnie obłożenie w hotelach. W długi czerwcowy weekend było więcej gości niż w majowy

Nauczka po majówce 2023

Jego zdaniem ogromny popyt o tyle nie dziwi, że układ kalendarza jest korzystniejszy, niż rok temu, a klienci biur podróży mają w pamięci ubiegłoroczne zakupy ostatnich ofert, które drożały, a mimo to znikały. Turcja w najbardziej pożądanym przez turystów wariancie (hotel pięciogwiazdkowym, all inclusive, z wylotem z Polski) była w połowie kwietnia 2023 r. niemal wyprzedana, a na dodatek najtańsze oferty z przelotem zaczynały się od 2800 zł za osobę. Oferty wypoczynku z przelotem z Polski w hotelach czterogwiazdkowych w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich, Cyprze czy w Turcji ze śniadaniami i obiadokolacjami nie różniły się cenowo od ofert all inclusive. To znaczy, że te pierwsze po prostu były skalkulowane zbyt wysoko.

Niemcy
Oferta dla oszczędnych i odważnych

Na tegoroczny długi weekend majowy blisko 15 proc. imprez zaplanowano z wylotem z Niemiec, a tylko 20 proc. z lotnisk w zachodniej Polsce (Szczecin, Poznań, Zielona Góra, Wrocław). Z ok. 33 proc. do 28 proc. spadł też odsetek wylotów z Warszawy, Modlina i Radomia. Warto zaznaczyć, że wyloty np. z Berlina są już w ofercie polskich biur podróży. Klasyczny siedmiodniowy wypoczynek z wylotem z Niemiec do hotelu czterogwiazdkowego w Turcji w formule „wszystko w cenie” to wydatek minimum 1550 zł. Z wylotem z Polski taka majówka jest przynajmniej 600 zł droższa. W hotelu pięciogwiazdkowym to odpowiednio od 1750 zł i 2350 zł.
Tyle że oferta z wylotem z Niemiec obciążona jest ryzykiem większym, niż jest w przypadku wylotów z Polski. Bo nie ma gwarancji, że na niemieckich lotniskach nie będzie akurat strajku personelu naziemnego, kontrolerów bezpieczeństwa czy mechaników. Wtedy mogą się pojawić poważne zakłócenia w podróży. A negocjacje płacowe cały czas trwają i najczęściej są zrywane przez związkowców.

W rezerwacjach zagranicznych najbardziej popularne są tradycyjnie Turcja i Grecja. W krajowych – miejscowości górskie, chociaż powoli zaczyna się to zmieniać. Na razie rezerwacji na majówkę w kraju jest mniej więcej tyle, co rok temu. Zagranicznych – zgłoszonych do końca pierwszego tygodnia marca – dwa razy więcej niż przed rokiem. Nowością jest to, że krajowe pobyty się wydłużyły.

Nie warto czekać z rezerwacjami

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły