Jak praktykant może nabyć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

Osoba odbywająca praktykę absolwencką nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ma do niego prawo po nadaniu przez urząd pracy statusu osoby bezrobotnej.

Aktualizacja: 18.11.2018 07:12 Publikacja: 18.11.2018 05:30

Jak praktykant może nabyć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

Foto: Fotolia.com

Czy będąc zatrudnioną na umowę o praktyki absolwenckie mogę być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców? – pyta czytelniczka.

Nie.

Osoby odbywającej praktykę absolwencką nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jak sama nazwa wskazuje, to umowa zawierana z absolwentem szkoły. Natomiast dzieci mogą podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny po ukończeniu 18. roku życia pod warunkiem dalszego kształcenia się, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat.

Czytaj także: ZUS odróżnia staż od praktyki

Umowę o praktyki absolwenckie reguluje ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, kodeks pracy oraz ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Głównym celem takiej umowy jest pomoc absolwentom w zdobyciu doświadczenia.

Praktykę może zorganizować osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Na praktykę wolno im przyjąć osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Krąg osób uprawnionych jest zatem szeroki.

Zakres umowy

Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę.

Umowa powinna określać w szczególności:

1) rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,

2) okres odbywania praktyki,

3) tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,

4) wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Tytuł ubezpieczeń

Zgodnie z brzmieniem ustawy praktyka absolwencka nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Jedynym zobowiązaniem jest potrącenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (od zobowiązania pieniężnego).

Po ukończonych studiach

Osoby pełnoletnie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny do ukończenia szkoły średniej lub studiów, albo do dnia skreślenia z listy uczniów / studentów. Ubezpieczenie dziecka jako członka rodziny jest jednak możliwe nie dłużej niż do ukończenia przez nie 26. roku życia. Jeżeli po ukończeniu tego wieku syn / córka nadal studiuje, nie ma prawa korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców jako członek rodziny.

Po ochronę do urzędu

Osoba odbywająca praktyki absolwenckie może uzyskać status bezrobotnego. Otrzymywane stypendium nie stanowi tu żadnej przeszkody.

Warunkiem uzyskania statusu bezrobotnego, a tym samym ubezpieczenia zdrowotnego, jest przedstawienie właściwemu powiatowemu urzędowi pracy umowy o praktykę absolwencką.

Odbywanie praktyk stanowi uzasadnioną przyczynę niezgłoszenia się w wyznaczonym przez urząd pracy terminie w celu przyjęcia propozycji pracy lub innej formy pomocy albo w innym celu wynikającym z ustawy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska adwokat, BCKG Adwokaci

Bezpieczne cztery miesiące

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły studia lub szkołę doktorska? wygasa dopiero po upływie czterech miesięcy od ukończenia studiów lub studiów doktoranckich albo skreślenia z listy studentów bądź uczestników studiów doktoranckich.

Czy będąc zatrudnioną na umowę o praktyki absolwenckie mogę być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców? – pyta czytelniczka.

Nie.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO