Łucja Kobroń-Gąsiorowska

Etat i zlecenie: sąd ustali, kto jest pracodawcą w grupie kapitałowej - wyrok Sądu Najwyższego

Spełnienie świadczenia przez zleceniodawcę nie zaspokaja roszczeń pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Ma on prawo dochodzić pełnej należności od pracodawcy, choć powinien liczyć się z roszczeniem regresowym zleceniodawcy, którego podstawą prawną będzie bezpodstawne wzbogacenie.

Kiedy sąd może uznać stosunek pracy za fikcyjny

Zakres obowiązków pracownika, który nie wypełnia wymaganych ośmiu godzin pracy, może spowodować uznanie przez sąd takiego stosunku pracy za fikcyjny.

SN: ZUS odbierze status pracownika tymczasowego

Do nawiązania stosunku pracy może dojść przez dopuszczenie pracownika do pracy i płacenie mu wynagrodzenia u pracodawcy użytkownika, a nie w agencji pracy tymczasowej. W razie korzystania przez pracodawcę użytkownika z pracy tego samego pracownika tymczasowego, kierowanego przez różne agencje pracy tymczasowej, przez czas przekraczający ustawowy limit, ZUS ma prawo stwierdzić, że osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia u pracodawcy użytkownika, a nie w agencji pracy tymczasowej.

Wyłączenie emerytów z nagród to dyskryminacja

Zawarcie przez pracodawcę umowy z organizacją związkową wykluczającej emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy, stanowi dyskryminację pośrednią.

Kiedy badanie zdolności do pracy trzeba ponowić - wyrok SN

Powtórzenie przez sąd za opinią biegłych ogólnego stwierdzenia, że skarżący jest zdolny do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, nie stanowi oceny możliwości wykonywania przez tę osobę pracy zgodnej z tymi kwalifikacjami.

Jak praktykant może nabyć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

Osoba odbywająca praktykę absolwencką nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ma do niego prawo po nadaniu przez urząd pracy statusu osoby bezrobotnej.

Opieka nad swoimi dziećmi w czasie zwolnienia lekarskiego - czy jest podstawą do odebrania zasiłku

Opieka nad swoimi dziećmi w czasie zwolnienia lekarskiego nie jest podstawą do odebrania zasiłku. Jeśli lekarz uznał, że chory nie musi leżeć, może on również odprowadzić dziecko do żłobka czy przedszkola.

Kiedy kończy się okres ochrony przedemerytalnej

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje pracodawcę tylko w czasie trwania ochrony przedemerytalnej. Ta, choć wydłużona w przypadku niektórych pracowników, kiedyś się kończy.

Nielegalne nagranie pracownika jako dowód w sądzie

Nielegalne nagranie pracownika, bez jego wiedzy, stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa do prywatności. W praktyce jednak to sąd decyduje, czy będzie ono stanowiło dowód.

Praca tymczasowa bez ochrony przedemerytalnej

Choć pracownicy tymczasowi są zatrudniani na podstawie klasycznej umowy o pracę na czas określony, o której stanowi kodeks pracy, nie dotyczą ich przepisy ochronne dotyczące rozwiązywania tych angaży.