Od piątku 12 lutego goście powrócą do hoteli. Te jednak będą się mogły zapełnić tylko w połowie. Nadal nie przyjmą gości hotelowe restauracje. Zamawiający otrzymają jedzenie pod drzwi pokoju.

Wyjątkiem są obiekty Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Aplikanci będą mogli zająć wszystkie dostępne pokoje. Takie rozwiązania przewiduje wchodzące dziś w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Czytaj także:

Nowe rozporządzenie rządu ws. obostrzeń. Co się zmienia od 12 lutego

Okazuje się, że w myśl nowych przepisów będzie można wejść do kasyn, które od dziś wznawiają działalność. Warunkiem jest zachowanie dystansu i limitu klientów – w obiekcie na jedną osobę musi przypadać 15 mkw.

Ruszą także salony z automatami do gier hazardowych.

– Nie rozumiem poluzowania restrykcji dla kasyn. Z punktu widzenia epidemicznego nie ma różnicy między restauracją a kasynem. Jesteśmy w zamkniętym pomieszczeniu i spożywamy alkohol, a pod wpływem alkoholu dystans społeczny się skraca, nie kontrolujemy w pełni swoich zachowań. Nie widzę tu też uzasadnienia ekonomicznego – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Reszta zmian zgodnie z zapowiedziami rządu przewiduje, że od piątku 12 lutego zielone światło na funkcjonowanie otrzymują stoki i wyciągi narciarskie. Będzie można korzystać z basenów, które muszą działać w reżimie sanitarnym. Zostaną otwarte m.in. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony masażu itp., mające na celu poprawę samopoczucia. W rozporządzeniu podkreślono, że odległość między klientami musi wynosić 1,5 m.

Także do kin i teatrów powrócą widzowie, ale zajmą co drugie miejsce. Obok siebie usiądą osoby wspólnie mieszkające. I trzeba mieć maseczkę. Podczas seansu lub przedstawienia nie będzie można spożywać napojów i posiłków.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Odmrożenie nie obejmie wesołych miasteczek i parków rozrywki. Nie otworzą się także pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańca, a także placówki oferujące inne formy rozrywki lub rekreacji organizowane w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Zamknięte pozostaną także siłownie, kluby fitness, restauracje i puby.

Od 11 marca zostanie wznowiona działalność uzdrowiskowa. Kuracjusze muszą się jednak wcześniej zaszczepić lub przebadać w kierunku SARS-CoV-2. Podstawą wykonania testu (nie wcześniej niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji) będzie skierowanie do sanatorium.

Podstawa prawna: DzU z 11 lutego 2021 r., poz. 267