Numery PESEL szefów spółek dostępne w internecie, prywatność zagrożona. Adam Bodnar pisze do MF

Osoby sprawujące kontrolę nad spółkami skarżą się, że ich dane, w tym także numer PESEL, są publicznie dostępne w internecie, w prowadzonym przez resort finansów Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Szefowie spółek obawiają się kradzieży tożsamości.

Aktualizacja: 20.03.2021 14:41 Publikacja: 20.03.2021 14:21

Numery PESEL szefów spółek dostępne w internecie, prywatność zagrożona. Adam Bodnar pisze do MF

Foto: Adobe Stock

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system gromadzenia i przetwarzania informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad spółkami. Oficjalnym celem rejestru jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski ws. ochrony danych osobowych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Autorzy skarg wskazują, że jawność rejestru - wynikająca z art. 67 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - wraz z katalogiem danych przetwarzanych w rejestrze (w tym numerem PESEL), może w dobie nowoczesnych technologii informatycznych zagrażać ich prywatności.

Numer PESEL jest używany do weryfikacji tożsamości osób przy dokonywaniu przez nie różnych czynności w urzędach czy bankach. Ujawnienie tego numeru, również w rejestrach publicznych, może mieć poważne konsekwencje dla jednostki. Aby wyłudzić pożyczkę, oszustom wystarczy imię, nazwisko i właśnie numer PESEL.

Dlatego m.in. RODO uznaje ujawnienie numeru PESEL za istotne naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

RPO poprosił ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o działania zmierzające do lepszej ochrony prawa do prywatności.

Wątpliwości dotyczące tej samej kwestii wyrażał Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeszcze w procesie prac legislacyjnych na przepisami o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. PUODO podkreślał wówczas, że „rozważenia wymaga wprowadzenie zmian legislacyjnych do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w taki sposób, aby uczynić zadość obowiązkowi unijnemu utworzenia jawnego rejestru beneficjentów rzeczywistych, zapewniając jednocześnie właściwe narzędzia ochrony danych osobowych zamieszczanych w tym rejestrze. Zmiana w przepisach prawa, która pozwoliłaby na dostęp do danych z Rejestru wyłącznie osobom posiadającym interes prawny czy faktyczny, pozwoliłaby zapobiec niebezpieczeństwu pozyskiwania danych z rejestru, w szczególności zaś numeru PESEL, w niezgodnych z prawem celach".

Uwagi te nie zostały uwzględnione.

- Prywatność jednostki jest wartością chronioną konstytucyjnie. Artykuł 47 Konstytucji zawiera ogólne gwarancje ochrony prywatności, a art. 51 odnosi się bezpośrednio do aspektów ochrony prywatności związanych z przetwarzaniem informacji o jednostce - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. - A jak wskazuje Trybunał Konstytucyjny, autonomia informacyjna jednostki oznacza prawo do samodzielnego decydowania o ujawnianiu innym informacji dotyczących swojej osoby, a także prawo do kontroli nad takimi informacjami, znajdującymi się w posiadaniu innych podmiotów - dodaje.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona