Zakładanie firmy: Kto podlega wpisowi do KRS

Wpisowi do KRS podlegają wszystkie podmioty, na które przepisy ustawowe nakładają obowiązek uzyskania wpisu do tego rejestru.

Aktualizacja: 20.11.2014 09:36 Publikacja: 20.11.2014 02:00

Należy wymienić wśród nich m.in.:

Podmioty wpisane do rejestrów podmiotów innych niż przedsiębiorcy (np. fundacje), ale prowadzące działalność gospodarczą, muszą być ujawnione także w rejestrze przedsiębiorców.

Podmiot wpisany do rejestru ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem danych nieprawdziwych

Jakie są skutki

Wpis ma istotne znaczenie dla podmiotu, którego dotyczy, ale także dla uczestników obrotu prawnego i gospodarczego z jego udziałem. Większość podmiotów podlegających wpisowi powstaje lub uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu. Ponadto konstytucyjne dokumenty niektórych osób prawnych stają się ważne dopiero po zamieszczeniu stosownej informacji w rejestrze (np. zmiany umowy spółki z o.o. lub statutu spółki akcyjnej). Oprócz skutku konstytutywnego, wpis może mieć charakter deklaratoryjny, czyli czysto informacyjny np. wówczas, gdy dotyczy ujawnienia osób wchodzących w skład organu zarządzającego lub organu nadzoru, albo złożenia w sądzie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy.

Podmiot zobowiązany do złożenia wniosku o wpis nie może wobec osób trzecich – jeśli działają w dobrej wierze – powoływać się na dane, które w rejestrze nie figurują, ponieważ nie zostały do niego wpisane lub zostały usunięte. Ze względu na domniemanie prawdziwości danych ujawnionych w KRS (z wyłączeniem pewnych informacji, które z domniemania nie korzystają, np. w zakresie ujawnionych zaległości podatkowych objętych egzekucją) nie może on również powoływać się na nieprawdziwość danych mimo ich prawidłowego zgłoszenia, o ile nie wystąpił niezwłocznie z wnioskiem o ich sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie. Z kolei osoba trzecia nie może co do zasady powoływać się na nieznajomość wpisów ogłoszonych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ważne, aby nie polegać wyłącznie na ogłoszeniu, lecz zweryfikować je z treścią wpisu w KRS (np. korzystając z Centralnej Informacji), ponieważ w razie rozbieżności – generalnie decyduje treść ujawniona w KRS (chyba że powołującej się na ogłoszenie w Monitorze osobie trzeciej udowodni się, że znała treść wpisu rozbieżną z ogłoszeniem).

Odpowiedzialność za szkodę

Ze wspomnianym domniemaniem prawdziwości danych ujawnionych w KRS wiąże się jeszcze jedna istotna kwestia. Podmiot wpisany do rejestru ponosi bowiem odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem danych nieprawdziwych, podlegających obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających wpisowi w ustawowym terminie. Odpowiedzialność tę w przypadku wpisanych do KRS osobowych spółek handlowych ponoszą solidarnie ze spółką osoby odpowiadające całym swoim majątkiem za jej zobowiązania.

Obowiązek informowania

Na koniec warto wspomnieć o tym, że wpis w KRS nakłada na podmioty w nim ujawnione obowiązek podawania w pisemnych oświadczeniach skierowanych do oznaczonych osób lub organów m.in. informacji o sądzie, który przechowuje akta rejestrowe oraz numer KRS. Stąd wiele podmiotów umieszcza tego rodzaju informacje na swoich papierach firmowych, obok firmy lub nazwy (z oznaczeniem formy prawnej), adresu i NIP.

Co podlega ujawnieniu

W zależności od rejestru, o jakim mówimy (przedsiębiorców, innych podmiotów, dłużników niewypłacalnych), ujawnia się odpowiednie informacje dotyczące zarejestrowanego podmiotu.

Rejestr przedsiębiorców oraz innych podmiotów dzieli się na sześć działów, te z kolei dzielą na rubryki. Poza podstawowymi informacjami (firma, numer KRS, NIP, REGON – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną, adres, przedmiot działalności, organ oraz osoby uprawnione do reprezentacji, informacje o otwarciu i zakończeniu likwidacji wraz z danymi likwidatora, czy o połączeniu, podziale lub przekształceniu oraz o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego), ujawnia się także inne dane, czasem typowe jedynie dla pewnego rodzaj podmiotów. Przykładowo, w przypadku wspólników spółek osobowych oraz członków europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych wpisuje się pozostawanie tych osób w związku małżeńskim, zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, powstanie rozdzielności majątkowej czy ograniczenie zdolności do czynności prawnych. Jeśli przepisy przewidują zawieszenie członka organu, umieszcza się w rejestrze wzmiankę o takim zawieszeniu. Posiadane przez podmiot strona internetowa lub adres e-mail także są przedmiotem wpisu.

Dane o wypłacalności

Szczególnie istotne są informacje dotyczące szeroko pojętej wypłacalności podmiotu. Wchodzą tu w grę objęte egzekucją zaległości podatkowe i celne oraz wobec ZUS, wierzytelności oraz wierzyciele, którzy posiadają tytuł wykonawczy przeciwko ujawnionemu w KRS podmiotowi, zabezpieczenie majątku dłużnika w postępowaniu upadłościowym, jak również wzmianki o samym postępowaniu upadłościowym oraz o postępowaniach układowym i naprawczym. Z kolei w rejestrze dłużników niewypłacalnych ujawnia się ich dane identyfikacyjne (w przypadku osoby fizycznej – imię, nazwisko i PESEL) oraz podstawę wpisu wraz z sygnaturą akt sprawy upadłościowej lub postępowania o ujawnienie majątku, albo oznaczenie tytułu wykonawczego, wierzyciela i kwoty wierzytelności (bądź jej opisem, jeśli jest to wierzytelność niepieniężna), jak również datę wpisu lub złożenia wniosku o wpis. Na szczęście wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych następuje z urzędu najpóźniej po upływie dziesięciu lat od dokonania wpisu.

—Lech Najbauer

Należy wymienić wśród nich m.in.:

Podmioty wpisane do rejestrów podmiotów innych niż przedsiębiorcy (np. fundacje), ale prowadzące działalność gospodarczą, muszą być ujawnione także w rejestrze przedsiębiorców.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego