Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Pracownik ma prawo żądać wakacji tylko od następnego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Przerwy nie usprawiedliwiają inne przywileje związane z rodzicielstwem.

Aktualizacja: 31.12.2014 09:32 Publikacja: 31.12.2014 02:00

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Foto: www.sxc.hu

- Pracownica po urlopie rodzicielskim wzięła urlop wychowawczy, po miesiącu przerwała go i poszła na zwolnienie lekarskie. Teraz mija jej 182 dni nieobecności spowodowanej chorobą. Chciałaby wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a potem ponownie pójść na wychowawczy. Czy szef może nie zgodzić się na jej urlop wypoczynkowy, gdyż nie przypada on bezpośrednio po urlopie wychowawczym? – pyta czytelniczka.

Takiego obostrzenia nie ma przy urlopie wychowawczym. Wymóg bezpośredniego następstwa urlopu wypoczynkowego po okresach wolnego związanych z rodzicielstwem dla rodziców biologicznych i adopcyjnych dotyczy następujących urlopów:

- macierzyńskiego (art. 163 § 3 k.p.),

- dodatkowego macierzyńskiego (art. 182

1

§ 7 k.p.),

- rodzicielskiego (art. 182

1a

§ 6, art. 183 § 5 k.p.),

- na warunkach macierzyńskiego (art. 183 § 1 k.p.),

- dodatkowego na warunkach macierzyńskiego (art. 183 § 4 k.p.),

- ojcowskiego (art. 182

3

§ 3 k.p.).

Tylko po tych urlopach, gdy pracownik wystąpi z wnioskiem o wypoczynek, szef musi go uwzględnić. Nakazuje to wprost art. 163 § 3 k.p. (i odpowiednio stosowane regulacje przy pozostałych urlopach). Zgodnie z nim „na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego".

Bezpośredniość oznacza, że między np. macierzyńskim czy dodatkowym macierzyńskim a urlopem wypoczynkowym nie może być ani dnia przerwy. Wakacje mają się więc zacząć tuż po zakończeniu opieki nad dzieckiem. Przerwy nie usprawiedliwiają także inne przywileje związane z rodzicielstwem, np. dwa dni opieki nad potomstwem z art. 188 k.p. czy zwolnienie lekarskie spowodowane chorobą dziecka. Taki interwał powoduje, że pracodawca słusznie ma prawo odmówić zgody na urlop wypoczynkowy pracownika, bo nie przypada on bezpośrednio po urlopie np. macierzyńskim czy rodzicielskim.

U pracownicy czytelniczki niewykluczone jest jednak ryzyko przedawnienia najstarszego urlopu wypoczynkowego, który mogłaby ona wziąć po długim zwolnieniu lekarskim.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność