Jest wyrok NSA ws. koncesji dla TVN24. Kasację złożył przewodniczący KRRiT

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie może przyznać koncesji bez uchwały KRRiT. Nie ma też możliwości sprawczego wpływu na jej podjęcie.

Publikacja: 10.01.2023 14:55

Jest wyrok NSA ws. koncesji dla TVN24. Kasację złożył przewodniczący KRRiT

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dziś skargę kasacyjną przewodniczącego KRRiT na wyrok WSA w Warszawie, stwierdzający że w postępowaniu o wydanie koncesji TVN24 dopuścił się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa. Samo postępowanie rozpoczęło się od wniosku złożonego przez spółkę w lutym 2020 r. o wydanie koncesji na kolejny okres (stara kończyła się 26 września 2021 r.) Finalnie jej wydanie nastąpiło 24 września czyli w ostatnim dniu roboczym przed upływem terminu. Dzień wcześniej spółka złożyła do WSA skargę na przewlekłość postępowania i bezczynność zarówno samej Rady, jak i jej przewodniczącego.

Sąd I instancji umorzył postępowanie w pierwszej kwestii, uznając skargę za bezprzedmiotową - w momencie jej złożenia KRRiT podjęła już bowiem uchwałę rozstrzygającą sprawę. Stwierdził zaś bezczynność przewodniczącego z rażącym naruszeniem prawa.

Czytaj więcej

Koncesja dla TVN24 przedłużona. Decyzja KRRiT zapadła po 17 miesiącach

Żadna ze stron nie kwestionowała długiego czasu postępowania, jednak pełnomocnik organu podnosiła, że było to uzasadnione okolicznościami sprawy, w szczególności koniecznością zbadania jak na możliwość wydania koncesji wpłynie połączenie amerykańskich koncernów mediowych Warner Bros. i Discovery (do którego należał polski TVN). Reprezentanci spółki zaś wskazywali, że działania te miały charakter pozorowany. Pierwsze pismo w tej sprawie organ wysłał w styczniu 2021 r. czyli prawie rok od złożenia wniosku. Później zlecono kolejne opinie prawne, a Rada wielokrotnie odraczała podjęcie uchwały. Zdaniem spółki, wynikało to z czekania na wprowadzenie przepisów znanych jako "Lex TVN" które uniemożliwiłyby wydanie koncesji. Przeciągnięcie sprawy do ostatniej chwili powodowało też dla stacji wiele problemów, choćby w relacjach z nadawcami.

Z kolei pełnomocniczka organu wskazała, że zarzucanie takiej złej woli przewodniczącemu jest nieuzasadnione, a sąd pierwszej instancji błędnie oparł się na protokołach jedynie dwóch posiedzień, podczas gdy w sprawę tę Rada rozpatrywała na 26 posiedzeniach. W każdym głosowaniu przewodniczący był też osobiście za wydaniem koncesji.

Zdaniem składu orzekającego, choć zarzuty skargi kasacyjnej miały pewne błędy formalne, z uzasadnienia wynikało, o co naprawdę chodzi. NSA nie mógł orzekać w sprawie bezczynności KRRiT, co zaś do Przewodniczącego, to faktycznie był on bezczynny, ale nie mógł działać bez uprzedniej uchwały Rady. Nie miał też możliwości wymóc na niej wcześniejsze podjęcie tej uchwały, a zatem jego bezczynność nie była rażąca.

Sygn. akt II GSK 1391/22

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Sądy i trybunały
Seria wyroków kopiuj-wklej. W tle batalia o koncesję dla aptek
Sądy i trybunały
Nowy dyrektor KSSiP: do sądów rzadko przychodzą intelektualiści czy prawnicy
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Prawo rodzinne
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan