Odprawa przy nagłym zwolnieniu z wyłącznej winy pracownika

Pracownikowi należy się odprawa, gdy rozwiąże umowę bez wypowiedzenia, bo pracodawca ciężko naruszył obowiązki wobec niego. Warunek – to zachowanie jest wyłącznym powodem pożegnania.

Aktualizacja: 09.06.2016 10:47 Publikacja: 09.06.2016 06:30

Odprawa przy nagłym zwolnieniu z wyłącznej winy pracownika

Foto: 123RF

Chodzi o odprawę przewidzianą w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15).

Złe działania lub zaniechania

Na podstawie art. 55 § 11 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika podwładny może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. W wyroku z 21 października 2015 r. (II PK 278/14) SN wyjaśnił, co należy rozumieć pod pojęciem „ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków". Są to bezprawne (sprzeczne z przepisami bądź zasadami współżycia społecznego) działania lub zaniechania pracodawcy z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Polegają na niedopełnieniu podstawowych obowiązków objętych treścią stosunku pracy i niosą zagrożenia dla istotnych interesów pracownika. Będzie to np. brak wypłaty wynagrodzenia w terminie, nieopłacenie składek ZUS za pracownika. Zgodnie z utrwalonym poglądem przesłanką rozwiązania umowy w trybie art. 55 § 11 k.p. jest zarówno całkowite zaprzestanie przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia, jak i wypłata nieterminowa lub w zaniżonej wysokości (wyrok SN z 18 marca 2015 r., I PK 197/14).

Stosownie do art. 55 § 3 k.p. rozwiązanie przez pracownika umowy m.in. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę wobec niego podstawowych obowiązków pociąga za sobą skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem angażu przez szefa za wypowiedzeniem. Zatem podwładny nie ponosi ujemnych skutków rozwiązania przez siebie stosunku pracy.

Jakie roszczenia

W uzasadnieniu uchwały z 2 lipca 2015 r. SN podkreślił jeszcze coś ważnego. W takiej sytuacji zasadnicze znaczenie ma to, czy ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika, prowadzące do rozwiązania przez niego stosunku pracy bez wypowiedzenia na mocy art. 55 § 11 k.p., traktowanego na podstawie art. 55 § 3 k.p. w zakresie skutków tak jak wypowiedzenie, może być uznane za przyczynę niedotyczącą pracowników w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy i uzasadniać roszczenie o nabycie odprawy z jej art. 8. W dotychczasowym orzecznictwie SN zwracał uwagę na to, że jeśli ciężkie naruszenie przez szefa podstawowego obowiązku wobec pracownika przez nieterminową wypłatę wynagrodzenia, a następnie zaprzestanie obowiązku płacowego i nieodprowadzanie składek społecznych, pozbawiające dalsze trwanie stosunku pracy ekonomicznego i społecznego sensu stanowiło wyłączną przyczynę rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, to uległ on rozwiązaniu wyłącznie na skutek okoliczności dotyczących pracodawcy. Uprawnia to do zastosowania art. 10 ust. 1 ustawy (por. wyrok SN z 20 listopada 2008 r., III UK 57/08). W związku z tym, jeżeli pracownik rozstaje się ze względu na ciężkie naruszenie wobec niego podstawowych obowiązków, czyni to z powodu zachowania pracodawcy. Tym samym jest to przyczyna niedotycząca pracownika także w rozumieniu art. 1 ustawy. Dlatego jeśli z tego powodu rozwiązuje on stosunek pracy, to zrównanie przez art. 55 § 3 k.p. skutków takiego rozwiązania ze skutkami wypowiedzenia powinno dotyczyć także prawa do odprawy z art. 8 ustawy.

W takiej sytuacji nie dublują się świadczenia należne z tego samego tytułu.

Różne należności

Odprawa z art. 8 ustawy jest świadczeniem gratyfikacyjno-rekompensacyjnym przysługującym na zakończenie stosunku pracy. Natomiast odszkodowanie z art. 55 § 11 k.p. ma charakter ustawowego odszkodowania i zadośćuczynienia za bezprawne działanie pracodawcy. Funkcje tych wypłat są więc różne.

Ponadto SN wskazał, że gdy szef ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki, rozwiązanie stosunku pracy może być traktowane jako konieczne dla obrony interesów etatowca. Art. 55 § 3 k.p. pozwala traktować tę konieczność jako zachodzącą po stronie pracodawcy. Jeśli więc zatrudniony decyduje się rozwiązać stosunek pracy, pozbawienie go ochrony, z jakiej korzysta, gdy stosunek pracy rozwiązuje szef, umożliwiłoby pracodawcy uwolnienie się od obciążeń przewidzianych w ustawie przez działanie niezgodne z prawem. Podstawowe cele regulacji przemawiają zatem za stosowaniem przepisów o odprawach pieniężnych do tych, którzy rozstali się z winy pracodawcy w trybie art. 55 k.p.

—Małgorzata Kozłowska, radca prawny

Ile w gotówce

Wysokość odprawy zależy od stażu u pracodawcy i należy ją wypłacić w wysokości wynagrodzenia:

- jednomiesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż dwa lata,

- dwumiesięcznego, jeżeli był na etacie od dwóch do ośmiu lat,

- trzymiesięcznego, gdy był u zwalniającego ponad osiem lat.

Tak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy. Przepis ten stosuje się odpowiednio, gdy angażujący co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących załogi i są one wyłącznym powodem wypowiedzenia lub rozwiązania na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników, niż wskazuje art. 1 ustawy (art. 10 ust. 1). Oznacza to, że warunkiem wypłaty odprawy pieniężnej z ustawy jest brak innych przyczyn u pracownika (np. względów osobistych). Ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków musi stanowić wyłączny, jedyny powód rozwiązania przez pracownika angażu z winy szefa.

Chodzi o odprawę przewidzianą w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15).

Złe działania lub zaniechania

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił