Coraz częściej w polskich firmach działają wielokulturowe zespoły pracowników reprezentujących odmienne religie. Pracodawcy są już świadomi, że bezwyznaniowość lub inne wyznanie podwładnego nie może stanowić podstawy jego odmiennego traktowania jako, co do zasady, kryterium dyskryminacyjne. Nie oznacza to jednak, że wyznawana przez pracownika religia nie ma znaczenia na gruncie prawa pracy.
W kolejnych państwach europejskich, w szczególności w Wielkiej Brytanii, od pewnego czasu toczy się ożywiona dyskusja w temacie zachowania równowagi pomiędzy zamiarem prezentowania przez spółki neutralności światopoglądowej a równocześnie koniecznością poszanowania przekonań religijnych indywidualnych pracowników. Powyższa dyskusja została zdominowana przez zagadnienie służbowego dress code'u (zasad ubioru) w kontekście możliwości eksponowania przez pracowników tych firm symboli religijnych (np. noszenia łańcuszków z krzyżykiem lub hidżabu). Jednak równie ciekawą i, z punktu widzenia prawidłowej organizacji pracy w firmie, ważną kwestią jest obowiązek udzielania przez przełożonych wolnego z tytułu obchodów religijnych.
Wolne dla wszystkich
W grudniu 2016 r., w sprawie przeciwko londyńskiemu metro, brytyjski sąd uznał, że odmowa udzielenia pracownikowi 5 tygodni urlopu na potrzeby uczestniczenia w corocznych obchodach świąt na Sardynii nie stanowi pośredniej dyskryminacji na tle religijnym. Jak wyglądałaby podobna sprawa w Polsce?
Obok wszystkich niedziel, aż 9 z 13 dni ustawowo wolnych od pracy wymienionych w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 90) pokrywa się ze świętami rzymskokatolickimi. W te dni wolne mają wszyscy pracownicy, bez względu na wyznawaną religię czy potrzebę celebracji poszczególnych świąt.
Kodeks pracy nie przewiduje wyjątku od generalnego zakazu pracy w święta i możliwości rezygnacji przez pracownika z wolnego w dniu świątecznym ze względu na prywatne przekonania. Oznacza to, że również podwładnym innych niż katolickie wyznań przysługuje dzień wolny i nie mogą oni wnioskować do pracodawcy, aby zamienił przysługujące ustawowo dni wolne na dni świąteczne ich religii.