Krótsze godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę. Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc?

Sklepy w Wielkanoc będą zasadniczo zamknięte. Jednak pilne wielkanocne zakupy w razie potrzeby da się zrobić, choć wybór będzie ograniczony. Które sklepy będą otwarte w Wielkanoc?

Aktualizacja: 29.03.2024 16:55 Publikacja: 27.03.2024 14:25

Krótsze godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę. Gdzie zrobić zakupy w Wielkanoc?

Foto: Adobe Stock

Święta to czas, w którym pracownicy handlu (oraz wielu innych branż) mają wolne.

Wielka Sobota — do której będą otwarte sklepy?

Handel w sklepach będzie zamierał już w Wielką Sobotę – większość sklepów zamknie się najpóźniej o 14, tak jak nakazują przepisy. Wyjątkiem mogą być te placówki handlowe, które są prowadzone osobiście przez właścicieli (np. Żabki prowadzone na zasadzie franczyzy czy sklepy prowadzone przez indywidualnych przedsiębiorców, ale też sieci Groszek, ABC, Livio czy Delikatesy Centrum).

Większość dużych supermarketów zamknie drzwi wcześniej niż o 14:

  • Aldi - sklepy będą otwarte do 13.30
  • Carrefour - sklepy otwarte do 13.00
  • Intermarché - sklepy otwarte do 13.30
  • Kaufland - zakupy można zrobić do 13.00
  • Auchan - sklepy otwarte do 13.00
  • Netto - czynne do godz. 13.00
  • Biedronka - zakupy możliwe do 13.30
  • Lidl - sklepy czynne do 13.00

Zakupy w Wielkanoc. Które sklepy będą otwarte?

W Wielkanoc zasadniczo zamknięte będą sklepy wszystkich dużych sieci – Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, E.Leclerc, Dino, Lidl, Polomarket itp. będą nieczynne. Zamknięta będzie też część Żabek i wiele małych sklepów.

Jednak od tej reguły mogą być wyjątki. 31 marca i 1 kwietnia mogą być otwarte między innymi stacje paliw, apteki, sklepy znajdujące się na dworcach i lotniskach, a także sklepy, w których sprzedaż jest prowadzona przez właściciela. To oznacza, że są spore szanse na to, by zrobić zakupy w np. warszawskich Biedronkach na dworcach Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia oraz we wszystkich sklepach mieszczących się na dworcach kolejowych czy autobusowych. Miłośnicy trunków zawierających procenty powinni jednak pamiętać, że na dworcach nie zaopatrzą się w napoje alkoholowe.

Czytaj więcej

Wojna Biedronki z Lidlem. Jakie kroki prawne zostały podjęte?

Otwarte 31 marca i 1 kwietnia mogą być także Żabki i inne sklepy, w których sprzedaż będzie prowadził właściciel. To jednak nie oznacza, że otwarte będą wszystkie – wiele tego rodzaju sklepów już teraz informuje, że w wielkanocną niedzielę będzie zamknięta. Nawet jeżeli będą otwarte, to trzeba pamiętać, że będą czynne krócej niż zwykle. Otwarte mogą być też niewielkie sklepy Carrefour Express, prowadzone na zasadzie franczyzy. Czynne natomiast powinny być Żabki Nano, w których nie ma obsługi, a klient wszystko robi sam.

Drobne pilne zakupy w wielkanocną niedzielę z pewnością będzie można zrobić na całodobowych stacjach paliw. Choć mają one ograniczony wybór produktów spożywczych, to jednak pilny zakup majonezu, chrzanu czy pieczywa powinien się udać. Choć niekoniecznie będzie to majonez ulubionej marki.

Ewentualne świąteczne zakupy będą więc bardziej problematyczne niż te codzienne. Dlatego najlepiej pamiętać o zrobieniu zakupów w sobotę 30 marca do godziny 14. Albo liczyć się z dłuższą wycieczką w niedzielę czy poniedziałek, choć z zalet – można połączyć ją ze spacerem, który pozwoli spalić kalorie ze świątecznych smakołyków.

Handel
Centra handlowe wreszcie mogą odetchnąć. Klienci wrócili na dobre?
Handel
Auchan opuścił Rosję. Wielki majątek francuskiej sieci oficjalnie kupił 23-latek
Handel
Walka z dyskontami nie tylko na ceny żywności
Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu