Katarzyna Magnuska

Poszkodowany na imprezie integracyjnej pracownik może nie dostać zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ani odszkodowania

Lekkomyślna zabawa na imprezie integracyjnej może mieć przykry finał. Tym gorszy, że poszkodowany pracownik nie dostanie zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ani odszkodowania.

PPK i związki zawodowe - wyzwania dla pracodawcy

Głos w sprawie wyboru instytucji zarządzającej oszczędnościami emerytalnymi zatrudnionych mają wszystkie, także niereprezentatywne organizacje związkowe. Może to utrudnić i wydłużyć procedurę uzgodnień.

Czym „legalny" romans w pracy różni się od molestowania seksualnego

„Legalny" romans w pracy odróżnia od molestowania seksualnego akceptacja zalotów przez adresata. Dalsze nagabywanie, mimo jego sprzeciwu, to przekroczenie granic, które może uzasadniać nawet rozwiązanie umowy ze sprawcą.

Pracownik wziął zwolnienie lekarskie, żeby wyjechać na wakacje

Jeśli pracodawca dowie się, że pracownik wziął zwolnienie lekarskie, żeby wyjechać na wakacje, może go zwolnić dyscyplinarnie, o ile będzie mógł dowieść, że taki wyjazd przedłużył jego rekonwalescencję.

Obniżenie wieku pracowników młodocianych

Dolna granica wieku pracowników młodocianych zostanie za tydzień obniżona do 15 lat. Taka osoba będzie mogła przyjść na rozmowę kwalifikacyjną bez rodziców i podpisać umowę o pracę bez zgody, a nawet wiedzy matki i ojca.

Wezwanie do pracy z urlopu wypoczynkowego: firma zapłaci za zepsucie wakacji

Pracownik nie może negować decyzji szefa, który wzywa go do pracy, przerywając wypoczynek. Ma natomiast prawo żądać zwrotu kosztów poniesionych w związku z urlopem, szczególnie tych, których nie może odzyskać.

Katarzyna Magnuska: Polskie fundacje za granicą

Kiedy mówimy o otwarciu granic po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam korzyści, których beneficjentami są przede wszystkim pracownicy i podmioty gospodarcze z Polski. Mniej natomiast mówi się o transgranicznej działalności tzw. trzeciego sektora, czyli organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń.

Cudzoziemcy: student z zagranicy na stażu w Polsce

Z roku na rok przybywa obywateli Chin zainteresowanych odbyciem stażu lub praktyki w polskiej firmie. Wbrew pozorom wymogi imigracyjne związane z przyjęciem takiej osoby nie są trudne do spełnienia.

„Urlop kocierzyński” nową generacją świadczeń pracowniczych

Wzorem firm zachodnich, niektórzy pracodawcy w Polsce zezwalają pracownikom na przyprowadzanie do pracy ich czworonożnych przyjaciół. Przed podjęciem takiej decyzji warto przemyśleć i opracować zasady obecności zwierząt w zakładzie.

Pracownik innego wyznania - prawo do dnia wolnego w święta

Pracownik innego wyznania ma prawo do dnia wolnego na uczestniczenie w obchodach swojego święta. Pracodawca może jednak uzależnić jego udzielenie od odpracowania wolnego w innym terminie.