Prawo do bycia offline w dobie pracy zdalnej

Pracownika wykonującego obowiązki z domu nie wolno zobowiązać do pozostawania w dyspozycji pracodawcy przez cały dzień. Jego prawo do bycia offline wynika poniekąd z kodeksowych norm czasu pracy i prawa do odpoczynku.

Aktualizacja: 18.04.2021 10:38 Publikacja: 17.04.2021 00:01

Praca zdalna

Praca zdalna

Foto: AdobeStock

Epidemia koronawirusa sprawiła, że firmy zostały z dnia na dzień zmuszone do przejścia w zdalny tryb funkcjonowania. Pociągnęło to za sobą wyzwania dla pracodawców i pracowników. Okazało się, że pracownicy są pod telefonem i pocztą elektroniczną poza standardowymi godzinami pracy.

Komisja Zatrudnienia i Spraw Społecznych Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej o rozważenie wprowadzenia dyrektywy regulującej prawo pracownika do bycia offline. Postulat ten, jak tłumaczą członkowie Komisji, wynika z tego, że pracownikom wykonującym zadania zdalnie trudno wyłączyć się od obowiązków służbowych w ustalonym czasie wolnym. Czują oni, że powinni monitorować przychodzące e-maile i odpowiadać na nie w możliwie jak najszybszym czasie. Zdarza się również, że pracodawcy kontaktują się z zatrudnionymi i oczekują realizacji zadań nawet w czasie, gdy ci korzystają z urlopu wypoczynkowego.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP