Kredyt, akcje czy obligacje - co lepsze dla firmy

Kapitał dłużny w postaci tradycyjnego kredytu bankowego czy finansowanie przez rynki kapitałowe w formie emisji akcji lub obligacji – co jest lepsze? O to pytają najczęściej zarządy i dyrektorzy małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie z tych form pozyskania kapitałów mają zalety i wady. Jakie one są?

Publikacja: 10.07.2015 07:45

Kredyt, akcje czy obligacje - co lepsze dla firmy

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Kredyt bankowy należy do podstawowych źródeł finansowania małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego zaletą jest dostosowanie produktów bankowych do wielkości i charakteru działalności firmy. Szczególnie interesujący jest sektor MŚP. Banki coraz częściej tworzą produkty skierowane do tej grupy firm. Kredyt poza tradycyjnymi celami – najczęściej na zakup lub budowę środków trwałych – daje im również możliwość zrealizowania złożonych inwestycji, np. w formie finansowania danego projektu (project finance). Ponadto w trakcie ubiegania się o środki z banku firma automatycznie uzyskuje niezależną opinię kredytodawcy o przedsięwzięciu, co daje jej możliwość dokonania korekt w założeniach biznesowych lub podjęcia decyzji o rezygnacji z przedsięwzięcia.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego