W artykule Nie jest ojcem, a płacił piszecie Państwo, że być może Sąd Najwyższy zdecyduje że możliwe będzie skuteczne wyegzekwowanie nienależnie zapłaconych alimentów na nieswoje dziecko. Jeśli tak się stanie, to czy w każdym czasie i za cały okres wypłaty będzie można żądać zwrotu?
- pyta czytelnik
Rzeczywiście, wyrok SN może być wyrokiem precedensowym w sprawie o skuteczne wyegzekwowanie nienależnie płaconych alimentów. Stanie się tak, jeśli sąd przychyli się do opinii, że na skutek unieważnienia uznania dziecka rzeczywiście odpadła podstawa prawna do płacenia należności na dziecko i to z mocą wsteczną.
Do tej pory sądy orzekały na niekorzyść "ojców"
Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory sądy uznawały, iż ojciec płacący alimenty na podstawie prawomocnego wyroku sądu od momentu unieważnienia ojcostwa nie jest zobowiązany do spełniania obowiązku alimentacyjnego. Jednak wszystkie wypłacone wcześniej należności nie podlegają zwrotowi. Przywołać tutaj należy uchwałę Sądu Najwyższego z 11 października1982 r. (sygn. akt: III CZP 22/82),stanowiącą, iż mąż matki, zobowiązany prawomocnym wyrokiem do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, może z chwilą prawomocnego obalenia domniemania jego ojcostwa - w drodze zaprzeczenia ojcostwa - żądać ustalenia, że jego obowiązek alimentacyjny ustał, co do świadczeń alimentacyjnych nie spełnionych do tej chwili.